Mavişehir Psikolog | Kağan AY | Çocuk Bireysel Çift Danışmanlığı

Mavişehir Psikolog Kağan AY
Mavişehir Psikolog Kağan AY

Bireyler hayatlarının belli dönemlerinde psikolojik sorunlar yaşayabiliyor. Bu gayet normal. Normal derken elbette bu istediğimiz bir şey değil ve yaşayan kişi için acı veren ve kurtulmak / sonlandırmak istediği bir durum. Sadece her zaman her şey yolunda gitmiyor ve üstesinden gelmek için biraz çaba sarf etmemiz gerekiyor. Tek başına zorlukların üstesinden gelemediğini düşünen yüzlerce, binlerce danışan psikolojik destek alıyor ve yalnız olmadığı hissi, aslında düşündüğü kadar çaresiz olmadığını kendine kanıtlayınca içinde bulunduğu durumdan çıkmak için daha sıkı sarılıyor. Bu noktada Mavişehir’de psikolog arayan danışanlara senelerdir hizmet vermekten gurur duyuyoruz ve tavsiye edilen psikolog / ekip olmaktan mutluyuz.

Mavişehir’de Psikolog, Psikolojik Danışma Merkezi Ararken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Her şeyden önce seçeceğiniz uzmanın çalışma alanlarına, mesleki kariyerine, referanslarına önem vermelisiniz. Online olarak artık sadece psikoloji camiasının değil bütün sektör ve mesleklerin şeffaflığı söz konusu. Google başta olmak üzere araştırmanızı özenle yapınız. Mezuniyet, mesleki gelişim, yetkinlik, ilgi alanları, çalışma yöntemleri vb. bunlar önemli faktörler. Psikolog ararken titiz olmanızın bir başka sebebi de bir sürece başlayacağınızı bilmek olmalı. Nasıl şehirlerarası otobüs yolculuğu yaparken firma seçiyoruz ve belli kıstaslarımız var, bu hassas süreçte de yol arkadaşınızı, rehberinizi iyi seçmelisiniz.

Mavişehir’de Psikolojik Danışmanlık sürecinde hangi yaklaşımlar kullanılıyor

Psikologlar danışanların durumuna, problemin türüne, şiddetine, süresine ve bireyin taleplerine göre psikoterapi yaklaşımları kullanır. Başlıca bilişsel davranışçı terapi(BDT), psikodinamik yaklaşım, varoluşçu terapiler, EMDR terapisi, hipnoz, evlilik – çift danışmanlığı, kısa süreli çözüm odaklı terapi gibi yaklaşımlarla danışanlarına çözüm üretirler.

Seans Sırasında Konuşulanlar Üçüncü Kişiler Tarafından Öğrenilebilir Mi

Seanslarda gizlilik esastır. Bu, psikolojik danışma etiğinin en başlıca özelliklerinden biridir. Kişiler bazı durumlarda büyük bir hayal kırıklığı, gizlilik, utanç, yargılayıcı tutumlarla kurumlara başvuruyorlar. Bu gizliliğin korunması uzman tarafından sağlanmakta. Kişi istemediği sürece en yakınlarıyla dahi paylaşılmaz. Karşılıklı güven ilişkisi içinde ilerlenir.

Mavişehir’de Psikolog, Psikolojik Danışmanlık Ücretleri Ne Kadar

İzmir’de psikolog ücretleri ilçeden ilçeye farklılık gösterebiliyor. Fakat Alsancak, Mavişehir, Karşıyaka ve Bostanlı gibi semtlerde psikolog ücretleri 700 tl ile 1250 tl arasında değişmekte. Bazı kurumlarda ücretler düşük tutulabiliyor. Bu, uzmanın yetkinliğine ve deneyimine göre de değişebiliyor. Pedagog ücretleri farklı, aile terapisi ve çift terapisi gibi hizmetler farklı ücrete tabi tutulabiliyor.

Hangi Konularda Psikolojik Danışmanlık Seansları Veriliyor

Başlıca bireysel yetişkin danışmanlığı, çocuk – ergen danışmanlığı, aile terapisi, evlilik – çift danışmanlığı gibi alanlarda destek verilmekte. Danışılan problemler ise; depresyon, kaygı bozukluğu, panik atak, dikkat eksikliği ve hiperaktivite, çocuklarda uyku problemleri, alt ıslatma, okul – davranış problemleri, boşanma, aldatılma, eşler arasında iletişim sorunları gibi birçok konuda danışanlar yardım talep etmekte.

Kendini tanıma süreci ise psikoterapi hizmetinin baştacı olan, kişinin hem psikolojik sorunlar yaşamama, hem dünyadaki konumu ve kendi yazgısının kontrolünü eline alması bakımından en değerli hizmettir. Kendini tanıma sürecinde birçok içgörü, farkındalık, baş etme mekanizması, işlevsiz savunma mekanizmalarının def’i gibi birçok kazanım elde edilmekte.

Psikolog ve Psikiyatrist Farkı Nedir

Psikiyatrist tıp mezunu üzerine psikiyatri dal uzmanlığı yapmış, ilaç yazma yetkisi olan ve ülkemizde genellikle ilaç tedavisiyle hastalarını kabul eden meslek çalışanlarıdır. Psikologlar ise ilaç yazamaz ve çeşitli terapi ekolleriyle(klasik[konuşma], EMDR, hipnoz, BDT, psikanalitik) çalışır. Yine gerekli durumlarda psikiyatri ile uyumlu çalışır, karşılıklı yönlendirmeler yapabilir.

Evlilik – Çift Problemleri Son Ana Bırakılmamalı

Seanslarda sıklıkla karşılaşılan evlilik sorunlarından birinden bahsetmek istiyoruz. İlişkide tahammül sınırları iyice zorlanmış, boşanma sözcükleri sarfediliyor, iletişim kopma noktasına gelmiş, cinsel yaşam bitmiş… Bu raddede çiftlerin yardım arayışı panik havasında ve birçok düğüm atılmış hâlde olmakta. Bizim önerimiz, çiftlerden en az biri ortada bir problem olduğunu hissettiği anda destek talep etmekten kaçınmaması olacak. Çünkü durum ne kadar çetrefilli, o kadar zor. İki birey iki farklı anlayış, iki farklı ruh, iki farklı dünya… Anlaşmazlıklar, çatışmalar olması doğal. Önemli olan istek ve kararlılık. Güven, düzen, yakınlık kurulması belli bir süreç alabiliyor. Bunun için her iki kişinin de hem sabırlı hem istekli olması gerekiyor.

Panik atak Depresyon Anksiyete Hayat Kalitesini Azaltıyor

Başlıktaki psikolojik problemler ve farklı birçok psikiyatrik sorunlar kişilerin iş, eş, sosyal yaşam ve hatta kişinin kendi içinde dahi hayatı keyifli ve mutlu yaşamasının önündeki engeller. Bireyler özellikle en yakın etrafları tarafından anlaşılmayınca, yalnız başına bu tür sorunları aşamayabiliyor. Durum süreğen bir hâl alıp kronikleşince düğümler iyice çözülmez algısı kişide yerleşiyor. Bunu karamsarlık, ümitsizlik, çaresizlik, yalnızlık, anlamsızlık gibi hisler izliyor.

Mavişehir’de Psikolog Desteğinde Göz Önünde Bulundurulması Gereken Kıstaslar Neler Olmalı

Her şeyden önce ilk seansta birçok taş yerine oturacaktır. Psikoterapistiniz sizinle ilgili mi, yetkin mi, samimi geliyor mu, terapötik ilişki dediğimiz danışan – terapist ilişkisi&uyumu nasıl sinyaller veriyor, bu tür birçok durum ilk seanstan itibaren ortaya çıkar. Süreç içinde de iyice anlaşılır.
Danışanın anlaşıldığını hissetmesi ve bunun sonucunda psikologunun sorununu çözme yolunda ona yardımcı olacağına inancı önemlidir. Bu sebeple psikologun dinleme kabiliyeti, anlatılanları çözümleme ve uygun müdahalelerle süreci yönetme becerileri psikolojik danışma yapısının bel kemiğidir. Bu hususları göz önünde bulundurarak Mavişehir’de psikolog aramanız daha faydalı olacaktır.

Psikolojik Desteğe İhtiyacım Olup Olmadığını Nasıl Anlarım

Daha önceden daha mutluydunuz, hayattan daha fazla keyif alıyordunuz ve duygularınızı daha yoğun yaşıyordunuz. Kısaca dolu dolu yaşıyordunuz ve hayatın anlamı daha hoş geliyordu fakat şu an böyle hissetmiyorsanız; Travmalarınız, fobileriniz, kaygılarınız, daralmışlık-bunalmışlık hisleri, sınav kaygısı, evlilik çift problemleri, çocuklarda psikolojik sorunlar, patolojiler. Bu durumlar başta hayatınızı etkileyen ve işlevselliğinizi bozan her konuda danışmak hakkınız. Panik atak, bipolar bozukluk, depresyon gibi durumlar. Cinsel işlev bozuklukları. Bütün bunların haricinde hayatınızı doğrudan negatif etkilemeyen fakat tek başına baş edemediğinizi düşündüğünüz, yalnız hissettiğiniz durumlarda da bir danışmanla yola çıkabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere genel anlamda psikolojik destek almanın birçok noktasıyla ilgili bilgi verdik. Sağlıklı, mutlu, huzurlu bir hayat dileriz.