İzmir Aile Danışmanlığı

izmir aile danışmanlığı
izmir aile danışmanlığı

İzmir aile danışmanlığı, çift ve çocuklu ailelerin problemleri kendi başlarına çözümleyemediği noktada alanında uzman psikolog dan profesyonel destek alması hizmetidir. Aile danışmanı 450 saat eğitimini tamamlamış, aile dinamikleri ve problem – problemlere yönelik çözüm girişimlerinde yetkin olan kişidir.
İzmir aile danışmanlığı hizmeti veren bir kurum olarak bu konuda hizmet almak isteyen danışanları bilgilendirelim.

İzmir Aile Danışmanı ve Aile Terapisi

Aile danışmanı, Psikoloji, Sosyoloji, Sosyal hizmet, Psikolojik danışmanlık ve rehberlik, Çocuk gelişimi, Tıp, Hemşirelik bölümlerinden mezun olanların olabileceği bir meslek alanıdır. Ailelerin içinde bulunduğu sorun, krizlere etkin müdahale edebilen, evli ve çiftlerle yeterli deneyimi olan, psikolojik destek ve terapi alanlarında mümkünse etkin bir uzman tercih edilmelidir. Her aile danışmanı psikolog değildir, bu noktada destek alacağınız uzmanın üniversitelerin ”Psikoloji” bölümünden mezun olmuş olması, Psikolog unvanı bulunmasına dikkat etmeniz faydanıza olacaktır.

İzmir Aile Danışmanlığı Hangi Konularla İlgilenir 
İzmir Aile Danışmanlığı Hangi Konularla İlgilenir

İzmir Aile Danışmanlığı Hangi Konularla İlgilenir

Çiftlerin kendi arasındaki problemler, çocuk ve gençlerin içinde bulunduğu ya da etkilendiği durumlar, kök aile sorunları, cinsellik, iletişim problemleri, hamilelik, aldatılma, boşanma, duygusal birikimler(ağlama, sinir krizleri), öfke kontrolü, stres yönetimi, kıskançlık, kısıtlama, güvensizlik & şüphe gibi birçok alanda aile danışmanı çalışır. Kuruma ilk gelindiği gün ve seans ile 3. 4. seanslarda dahi gözle görülür farklılıklar, rahatlamalar, kazanımlar elde edilir.

Evlilikler Kurtulabilir mi

İzmirde aile terapisi hizmeti verirken hatrı sayılır sayıda evli çiftin boşanma arefesinde, adliyeden bir durak önce danışmanlık merkezimize son çare olarak danıştığını gözlemledik. Bu evliliklerin bir kısmı evliliğe devam kararı aldı. Karamsarlık, çaresizlik içindeki çiftler aslında aşılabilecek durumda olan problemleri kendi aralarında halledemezken bir uzman desteğiyle sorunlar geride bırakılabiliyor.

İki tarafta da henüz bitmemiş, önyargısız şekilde yaklaşarak, küçük de olsa bir ışık görülüyorsa çıkmaz ve çözülmez denilen problemler geride bırakılabiliyor. Evli çiftlerin kendi arasında problemleri ele alması daha da düğümlü hale getirebilirken profesyonel bir uzman eşliğinde problemlere yaklaşım ve iletişim – problem çözme yetilerinin gelişmesiyle evlilik rayına oturabilmekte.

İzmir Aile Danışmanlığı Merkezi

İzmir’de Bayraklı, Bergama, Gaziemir, Karşıyaka şubelerimizle aile danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Alanında uzman psikologlarımız ve seneler boyu yüzlerce danışan tecrübemizle çözüm odaklı yaklaşımlarımızla çift ve ailelerimizi anlıyor, birbirlerini anlamayı sağlıyor ve problemlerin çözümünde ortak oluyoruz. Aile terapisi ve danışmanlık hassas ve deneyim gerektiren bir hizmettir. Bireysel psikoterapiden daha incelikli ve ayrı bir eğitim gerektirir.

Aile Danışmanlığı İzmir Seans Ücretleri 2023

İzmir’de aile terapisi ücretleri kurum, uzman ve semte göre değişiklik göstermekle birlikte genel itibariyle aralık 500 tl ile 800 tl arasında değişim göstermektedir. Seanslar 1 saat ile 1.5 saat arası sürebilir. Bazı yoğun durumlarda 2 saatlik görüşmeler yapılmaktadır. Seans arası sıklık 1 hafta ile 1 ay arasında duruma, problemlerin süresi ve yoğunluğu gibi kıstaslara göre değişir. Nasıl bir çalışma gerekir, ne sıklıkla görüşülür bunu uzmanınız ilk görüşmede değerlendirir sizinle paylaşır. Diğer yandan süreçle ilgili kafanızdaki her soru işaretini uzmanınızla paylaşarak giderebilirsiniz.

Aile danışmanlığı birkaç seans ile hafta ve aylara yayılan bir çalışmaya da olabilmektedir. Bu danışanların ihtiyacına, durumun niteliğine, nasıl bir çalışma yapılacağına göre değişir. Bazı durumlarda akut gelişen problemleri çözmekte yetersiz kalan çift, yönlendirme ve rehberlik niteliğinde bir çalışmaya ihtiyaç duyabiliyor. Bu tür bir danışma kısa süreli bir beraberlik yaratabiliyor. Kök aile problemi, iletişim kuramama, şiddetli kavga – tartışmalar, boşanma ihtimalinin değerlendirilmeye başlanması, çocuklarla ilgili de sorunların olması, geçmiş yıllardan gelen birikmiş sorunlar gibi konularla danışan ailelerle ise sürece yayılan aile terapisi uygun olmaktadır.

Aile terapisi hakkında bireyler şüpheye düşebiliyor. Fakat gerek bilimsel araştırmalar gerek bu tür bir hizmet alan birey ve aileler olumlu geribildirimler vermekte. Çocuklardaki pozitif yönde davranış değişiklikleri, çiftlerin olgunlaşmasıyla birlikte problemlerin sıklık ve yoğunluğunda azalma gibi birçok olumlu kazanım olmaktadır. Aile danışmanlığının başarılı ve verimli olabilmesi için uzmanın aile alanında deneyimi olması, bu alanda yoğun olarak çalışıyor olması önemlidir. İzmir’de aile terapisi alanında kurumumuz yüzlerce seans deneyimi bulundurmakta ve olumlu yorumlar almaktadır.

Aile danışma hizmetini sorunu bulunan ve çözemeyen, iletişim kuramayan, zaman içinde duygusal anlamda sıkıntılar yaşayan, ebeveynlerin problemlerinin çocuklara yansımış olması hali, aldatılma, güven problemleri, ilgisizlik ilişkide sınırlar – alanlar, cinsellik gibi birçok alanda ihtiyaç duyan ilişki, evlilik ve aileler yararlanır. Kök aile problemleri, kaynana görümce vb. eş tarafının aile ve akrabalarıyla sorunlar, evlilik içinde maddi anlamda şeffaflık gibi sorunlar sıklıkla terapi merkezine gelir. Uzmanla birlikte değerlendirilerek çözüm yolları ve anlayış geliştirilir.

Evet, aile terapilerinde evliliklerin kurtarıldığına çokça şahit olduk, oluyoruz. Eğer sevgi karşılıklı bitmemişse, çözülemeyecek problemler yoksa, suçlamadan anlamaya çalışmak tesis edilirse, kaliteli vakit geçirmek, partnerin alanına saygı, kısıtlamamak gibi alanlarda olumlu gelişmeler olmakta. Öfke, kırgınlık, haksızlık gibi duygular anlayış, sevgi, paylaşım, şehvet gibi duygularla yer değiştirmekte. Kimi durumda da çok basit dokunuşlarla kısa sürede ortak paydada buluşabilmek sağlandığı durumda boşanmadan vazgeçmek, evliliğe yönelik umutla geleceğe yönelmek mümkün.
İzmir çift terapisi için sadece evliler değil, evlilik öncesi danışmanlık, ilişki terapisi şeklinde de kabul sağlanmaktadır. Evliler bu hizmetin büyük bölümünü oluştursa da evlenmeden de bu hizmet veriliyor. Özellikle evlilik öncesi danışmanlığı başlı başına bir hizmettir. İki kişinin evliliği iki kişiyle sınırlı kalmıyor. Özellikle ülkemiz gibi bireysellikten uzak ve kollektif toplumlarda kök aileler ve diğer yakınların evliliklere etkisi sık karşılaştığımız bir durum. Bu konular İzmir’de aile danışmanlığına başvurularda sıkça geliyor. Deneyimli ve yapıcı uzmanlarla bu probemler geride kalabiliyor.

Aile terapisine mümkünse işler çok çığrından çıkmadan, önleyici olması babında çiftin potansiyel olarak ilerde sıkıntı olabilir dedikleri noktada gelinmesi çok daha faydalı oluyor. Problemler çok büyümüş, düğümler birbirine karışmış haldeyken çiftler yoğun olumsuz duygulanımla seans odasına gelebiliyor. İki birey de anlaşılmak ve derdini ifade etmek istiyor. Bu yüzden bıçak kemiğe dayanmadan aile danışmanı alınması tavsiyemizdir.

Evlilik terapilerinde tek tarafın dahil olduğu psikolojik destek çeşidi vardır ve olumlu gidişat yakalanmaktadır. Bir tarafın değişimi ve farkındalıklarıyla beraber diğer taraf da bu sürece dolaylı olarak uyum sağlayabiliyor. Seansa katılan birey objektif olduğu takdirde, yapıcı ve kavrayış geliştirerek ilerlerse destekle beraber olumlu gelişmeler gözlemekteyiz.
Evlilik terapilerinde tek kişiyle görüşmeler yapılmasının genel bir sebebi diğer partnerin umut beslememesi, inançsızlığı, kendinde problem görmemesi gibi etmenler sık görülmektedir. Bu faktörleri inceleyip evlilik danışmanlığı alan bireyi ona uygun yönlendirmekteyiz.

Aile Terapisti Seçerken

İyi bir aile terapisti arıyorum diyorsanız uzmanın sizden önce destek olduğu çiftlerin yorumları, uzmanın deneyimleri, sektördeki konumu, çalıştığı konuların sizin danıştığınız konuyu kapsaması gibi kıstaslar önemlidir. Aile danışmanlığı özel uzmanlık gerektiren ve hassas olunması gereken bir psikolojik destek hizmetidir. Bireylerin rahat hissedeceği, yargılanmadan rahatça kendilerini açabilecekleri, kapsayıcı ve yapıcı bir uzmanla çıktıkları bir süreç olan aile terapisi, evliliğinize yaptığınız en büyük yatırım ve kazanımlardan biri olmaya yöneliktir. Dolayısıyla kurum ve uzman seçimi için duyarlı olunmalıdır.

Eğer siz de evlilik aile danışmanlığı ihtiyacı duyuyor ve bilgi & randevu almak niyetiniz varsa iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.