Evlilik Çift Terapisi

İlişkiler sağlıklı ve huzurla yaşandığında hayatları güzelleştiren, renkleri daha canlı görmeyi sağlayan, kişilerde karşılıklı değerlilik hislerini yükselten yapıdır. Paylaşım, özel hissetme, anlaşılma, derdini paylaşabilme, sevme ve sevilme… Tüm bunlar genel olarak ilişkide bulunması istenen/beklenen durumlardır.

Zaman içinde bu güzel ve olumlu hisler azalabilir ya da azalarak kaybolabilir. Çoğu ilişki, özellikle evlilik kurumu altındaki çiftler bundan yakınmaktalar. Bu noktada İzmir’de evlilik-çift terapisti olarak hizmet veriyorum. İlişki terapileri, çiftlerin kısır döngüleri fark etmeleri, birbirlerini anlamaları(genellikle suçlama eğilimlerinin gölgesinde kalmakta) ve ilişkilerine farklı perspektiflerden bakıp yapıcı olunması bakımından önemli.

İzmir ofislerimde evlilik terapilerinde gözlemlediğim en yaygın danışılan konulardan biri de çiftlerden birinin narsisistik kişilik göstermesi ve diğer partnerin bundan yorulması ve nasıl baş edeceğini bilememesi. ”Zor bireyler” dediğim narsisistik kişilerle ilgili ne kadar çok bilgi sahibi olunursa, farkındalıkla birlikte işler çok kolaylaşıyor.

Evlilik iş ile birlikte hayattaki en önemli iki virajdan biridir. Eş ve iş hayatımızı belirleyen, yönlendiren, hatta karakterimizi şekillendiren en önemli iki seçim. Bu yüzden bu konuda titiz olunmalı ve pişmanlıklar üzerine değil huzur ve sevgi üzerine ilişkiler kurulmalı. İzmir ilişki terapisi hizmetimle onlarca danışanıma süreçleri daha az kaygılı ve bilinçlice ele almalarında rehber oldum.

Evliliklerde bazı problemler bariz ve ortada olur ve çift tarafından dillendirilir. Fakat birbirine söylenemeyen, açıkça tartışılamayan problemler sürekli kanayan bir yara gibi kişilerin içinde beklemekte bazen de -özellikle tartışma anlarında- gündeme gelmektedir. Fakat ”sinirle söylenmiş” gibi üstü örtülü klişelerle bastırılır ve var olan bu sorunlar çözülmek yerine ileride daha büyük geçimsizlikler olarak nükseder. Evlilik – çift terapileri bu noktada hayati öneme sahiptir ve ilişkinin seyrini objektif pencereden gözlemleyip geri bildirim vermek açısından yararlıdır.

İzmir'de evlilik çift terapisi hizmeti

İzmir’de Evlilik Çift Terapisi Alın

Çözemediğiniz ve üstesinden gelemediğiniz problemler mi var? İletişim sayfamızdan bize ulaşarak detaylı bilgi ve randevu alabilirsiniz.