İzmir Panik Atak Tedavisi

İzmir Panik Atak Tedavisi
İzmir Panik Atak Tedavisi

Panik atak tedavisi için araştıran ve psikolojik destek arayan birçok birey mevcut. Bu yazımızda hastalığın geniş çaplı tüm özellikleri, muzdarip kişilerin A’dan Z’ye bilmesi gereken her şeye yer verdik. Umuyoruz ki İzmir’li hemşehrilerimize faydası olacaktır. Tek başına baş etmesi zor olan, etraf hatta en yakınları tarafından anlaşılmadığını hissettiğinde daha da zorlaşan bu durumu yaşayanların destek alarak atlatmasını, henüz panik atak problemi yaşamayan kimsenin de yaşamamasını temenni ederiz. Biliyoruz ki en iyi ”yaşayanlar bilir”…

İzmir’de birçok panik atak hastasını terapi ederek “hiç bitmeyecekmiş gibi” hissettiren ve insanı canından bezdiren bu psikolojik problem hakkında önce detaylı bilgi almak için yazımı okumanızı öneririm, ardından gelin beraber terapi yolculuğunda geride bırakalım bu illeti.

İzmir Panik Atak Tedavisi Başlıca Merak Edilenler

 • Panik Bozukluk Panik Ataklar Sebepler Tedavi

Panik Atak… Yaşayanların hayatını alt üst eden , ızdırap veren ve deyim yerindeyse yeri geldiğinde diken üstünde hissettiren, dışarıdan yaşamayanların ise ”sıradan bir panik hali olsa gerek” diye küçümsediği ruhsal rahatsızlık.

Panik bozukluk maalesef yapısı itibariyle kişide fobilerin oluşmasına yol açabiliyor.
Bir tür anksiyete bozukluğu kabul ettiğimiz panik bozukluk kişide tekrarlayan ataklara ev sahipliği yapma durumu, tekrar panik atak geçireceğim beklentisiyle davranışlarda ve düşünsel yapıda değişmeyi barındırma, en az 1 ay süreyle tedirginlik haliyle panik atak gelir mi bekleyişi.

Panik atak‘ın özel ilgi alanımız olması ve mesleki deneyimlerimize dayanarak söyleyebiliriz ki, bu bozuklukta halk dilindeki ‘korktuğun başına gelir’ , ‘bir şeyi kırk kere söylersen olur’ durumu tam olarak örtüşüyor. Bunu bilimsel ve sebep-sonuç ilişkisiyle açıklamak ve tedbirleri almak bizim işimiz. Tabii ki problemi çeken kişinin elinde olan bir durum olmamakla birlikte, rahatsızlığa karşı oluşan karamsar ruh halinin ve ümitsizliğin yok edilip psikoterapi süreciyle kişinin geçmişteki çökkün hayatından çıkarılması mümkün.

 • Panik Atak Nelerle Tetiklenir

Panik ataklarda ani ve ezici bir korkuyla başlayan ve kişiyi anksiyete bozukluklarından daha yoğun ve boğucu etkileyen durumlar hakimdir. Birkaç dakika içinde geçmesi ve tipik olarak 30dk ile 1 saatte sonlanması yaygındır. Fakat gün boyu da devam ettiği görülür. İzmir’de panik atak terapisi verdiğim kişilerle de bu durumu teyit ettim.

Bazı yerler , kişiler , durumlar kişide panik atak ı tetikleyebilir. Ortada bir şey yokken de panik atak başlayabilir fakat ben psikanalitik yaklaşımın da etkisiyle hiçbir şeyin sebepsiz olmayacağını ve çevrede tetikleyici bir etken olmasa bile kişinin düşünsel yapısından kaynaklanabileceğini göz önünde bulundururum. Kaldı ki panik atağın beklenmesi zihinsel hali bunu destekler niteliktedir. Panik atak rahatsızlığını en iyi tanımlayabilecek kişi onu yaşayandır.

 • İzmir Panik Atak Tedavisi 2024

Önde gelen başarılı psikoterapistleriyle halk sağlığını önemseyen kurumumuzca, gerek hemşehrilerimiz gerek de çevre illerden İzmir’de panik atak tedavisi için psikolojik destek arayan bireylerin talebi karşılanıyor. EMDR, bilişsel davranışçı terapi, hipnoz, konuşma terapisi, psikodinamik yaklaşım gibi birçok psikoterapi ekolüyle danışanların panik atak hastalığını atlatması ve önüne daha huzurla baktığı bir yaşam sürmesi için işbirliği yapılıyor.

 • Panik Atak Tedavisi Nasıldır

Panik atak tedavisi için ilaç tedavisi, psikoterapi, nefes egzersizleri, Mindfulness, bilişsel davranışçı terapi gibi birçok seçenek kullanılmakta. Dünyada şu an kabul gören etkili yaklaşımlar bunlar. Birçok danışanımız panik atak tedavi edilebilen bir hastalık mıdır? sorusunu yöneltiyor. Bu soruyu yöneltmelerinin 2 olası altta yatan sebebini görüyoruz: 1-) Yaşadığı zorlu süreç uzun yıllar almıştır ve artık hep bununla yaşayacağı korkusu hakimdir. ”Ya bu hep böyle devam mı edecek”, ”Hayatım zehir oldu” serzenişleri bu sorunun ilk cevabı olabilir. 2-) Danışan / hasta ilaç kullanıyor(uzun seneler) ve ilaçla belirtileri kontrol altında tutabiliyor. Bıraktığında tekrar nüksediyor ya da bırakmaktan korkuyor. Bu koşullarda panik atak tedavi yolunda ilaçsız bir yol var mı? sorusu altta yatıyor. Her iki durumda da hasta iyileşmek için umutlu sadece yol göstericiye ihtiyaç duyuyor.

Panik atak anksiyete grubu bozukluklarından yoğun yaşanan ve kişileri darlayan psikolojik problemdir. Bu rahatsızlıkla baş etmek için bireyler uzmanlardan destek ihtiyacında olabiliyor. Uzmanın panik atak alanında deneyimli, vaka görmüş ve rahatsızlığın terapisi – takibinde deneyimli olması en öncelikli etken olmalıdır. Panik atak uygun adımlarla birlikte çaresiz, çözümsüz değildir, buna birçok danışanımızda şahit olduk, olmaya devam ediyoruz.

Panik Atak Geçirdim Hasta Mıyım, Panik Bozukluk Rahatsızlığına mı Sahibim?

Panik atak geçiren herkes panik bozukluk teşhisi almak zorunda değil. Hatta her birey hayatında 1 – 2 kez bu deneyimi yaşayabiliyor. Harvard Üniversitesi’ndeki bir araştırmada görüşülen kitlenin %23’ü panik atak yaşamış olduğunu belirtmiş.
Bunun yanında ise %3 panik bozukluğa sahip.
Öte yandan hastalıkla ilgili yeterli bilgiye sahip olmayan kimseler tarafından da bir panik hali, normal tedirginlikten daha yoğun ve bazı fiziksel belirtilerin(nefeste hızlanma, terleme, daralma) bulunmasıyla ”panik atak geçiriyorum” yanılsamasına düşülüyor.

Panik atak belirtileri kişiden kişiye değişmekte

Bir tehlikeyle karşılaştığında , kalbin olağan çalışmasından çok daha aktiftir ve vücudunun büyük kas gruplarına dolaşım sistemimizin yardımıyla kan pompalar. Böylece tehlikeden uzaklaşmak yani kaçmak (flight) mümkün hale gelir. Vücudumuzun tek istediği bizi tehlikeden uzaklaştırmak için hazırlamaktır. Bunun yan etkisi ise başının dönmesi. Olağandışı dolaşım sebebiyle sersemlemiş hissedersin. Buna nefes de eklenince… Ardından çok da yabancı olmadığın anlam yüklemeleri gelir; ”kalp krizi mi geçiriyorum?” , ”göğsüm daralıyor nefes alamıyorum” , ”acile gitmem gerek” , ”deliriyorum galiba” , ”kendime çevreme bir şey yapmaktan korkuyorum” … Panik atak belirtileri kişiden kişiye değişir. Bazısı terler bazısının başı döner bazısının midesi bulanabilir. Hepsinin ise ortak bir yanı var; bu belirtiler başımıza bir felaket ya da hastalık habercisi olarak değil, karşı karşıya bulunduğumuz duruma yukarda da belirttiğim gibi vücudumuzun doğal ve olağan tepkileridir. Buradaki en büyük hata bu belirtilerin çarpıtılması ve kişi tarafından olduğundan başka amaçlara yorulmasıdır.

İzmir’de panik atak hastalığına sahip danışanlarımdan aldığım hikayeler sonucu, kendilerini kapana kısılmış, güçsüz ve aciz hissettikleri yönünde. Evet panik bozukluk karşılaşıldığında kişiye yüksek anksiyete yaşatır ve insanın omuzlarına belirli bir zaman diliminde yüklenebilecek stresin kat kat fazlasının bulunması söz konusudur; fakat baş edilmesi mümkündür. Artık bununla yaşamak istemiyorum , daha fazla buna katlanmak istemiyorum diyen ve kararlı olan her kişi, bir uzman ile işbirliği içerisinde yaşamını  alt üst eden bu rahatsızlıkla vedalaşabilir.

Şimdi Biraz Panik Atak Belirtileri Nelerdir Göz Atalım

 • Kalp Çarpıntısı
 • Terleme
 • Titreme
 • Sıcak ya da soğuk basması
 • Göğüste ağrı – sıkışma
 • Nefes darlığı – nefes almakta güçlük
 • Boğulmuşluk hissi
 • Uyuşma veya karıncalanma (Özellikle ellerde)
 • Baş dönmesi – dengesizlik(istikrarlı olamama)
 • Mide bulantısı
 • Kendinden ayrılmışlık hissi
 • Kontrolü kaybetme ve çıldırma korkusu
 • Ölüm korkusu

Panik ataklar genellikle en az 4 maddeyi barındırır.

panik atak belirtileri testi
panik atak belirtileri testi

Panik Atak Belirtileri Testi

 • Nedensiz korkularım olur, endişem gereğinden fazladır.
 • Çok hızlı huzursuzlanırım, elim ayağıma dolaşacak gibi olur.
 • Kendime yabancılaşmış gibiyim.
 • Bir şey olacakmış, kötü bir şey başıma gelecekmiş hissi.
 • Kollarım, bacaklarım titriyor, karıncalanıyor.
 • Kendimi zayıf hissediyorum. (Yer yer tükenmiş)
 • Kalbimin çarpığını duyuyorum, dinliyorum. Gereğinden fazla ve gümbür gümbür çarptığını düşünüyorum.
 • Bayılacakmış gibi oluyorum.
 • Nefes alıp vermemde zorlanım olabiliyor.
 • Ellerim terler, terlemek beni daha çekimser yapıyor.
 • Uykuya dalmada problem yaşıyorum.

Dipnot: Bu maddelerdeki belirtiler tam anlamıyla panik atak hastalığını yordamaz, sadece fikir verecektir. Bu panik atak belirtileri testinde bulunan maddeler birçok vakada ortaktır. Panik atak olabileceğinize dair şüpheleriniz mevcutsa bir psikiyatriste gitmenizi öneriyoruz.

Panik atağı nasıl durdururum?

İzmir’de ofislerimizde yaptığımız görüşmelerde terapi sürecine ek olarak danışanlarıma bir panik atakla karşılaşırlarsa tek başına olduklarında neler yapabileceklerini, kişinin yapısına uyan teknikler seçerek öğretiriz. Fakat herkes için ortak bazı teknikler var. Nefesin doğru kullanımı bunlardan biri. Sadece panik bozukluk için değil hayatımızın genel akışı için nefesin doğru kullanılması çok önemli ve üzerinde durulması gerekmekte. İzmir panik atak tedavisinde bu tarz tekniklerin psikoterapi ile danışana öğretilmesi ve bir başa çıkma yöntemi olarak bize yardımcı olması avantaj sağlıyor.

Nefesinizi hızlıdan yavaş ve derine düşürmek kalp atış hızınızı düşürür. Vücudunuz alarm durumundan normale döner. Bu farklı tekniklerle öğretilip bilinçlilik haliyle danışan tarafından pratik edilirse psikoterapi sürecinde destekleyici fayda sağlamakta. Elbette bu işin sadece bir parçası, diğer yaklaşımlarla harmanlandığında başarıya ulaşmak için çok fazla yol kalmıyor.

Panik atak Agorafobi ile komorbid bir rahatsızlıktır. Bunun sebebi kişinin toplum içinde, açık alanlarda atakların tekrarlayacağı korkusudur. Bu tür yan rahatsızlıklar da varsa, terapi sürecinde hepsinin değerlendirildiği sürece dahil edilmesi başarıyı artırmakta.

Panik Atağı Durdurmak için İlaç Tedavisi Şart mı, İlaç Kullanmak İstemiyorum

İzmir‘de ”panik atak tedavisi ilaçsız çözülür mü? , panik atağı ilaçsız yenmek istiyorum, ilaç kullanmadan panik atak tedavisi mümkün mü?” şeklinde çok sayıda taleple karşılaşıyoruz. Danışanların bu taleplerinin çok normal ve makul olduğunu belirtmeliyiz. Özellikle hamilelik gibi sıra dışı durumlarda zorda kalınmadıkça vücuda kimyasal alınması istenmez. İlaç, farkındalık kazandırmaz veya yeni bir şey öğretmen, baş etme mekanizması kazandırmaz. Diğer yandan tekrarlama riski ilaç tedavilerinde yüksektir. Bu sebeplerden ”ilaçsız panik atak tedavisi” isteyen danışanlarımızın sayısı hayli fazla.

İlaçsız Panik Atak Tedavisi

Psikoterapi ile panik atak semptomlarının ortadan kaldırılması ve hastalığın geride bırakılması mümkün. Psikologun danışanın durumunu anlaması, süreci ona en uygun şekilde sunması ve işbirliği içinde olunması gerekmekte. Rahatsızlığa sahip danışanın, her şeyden önce kararlı olması ve terapi sürecindeki beklentileri yerine getirmesi beklenir. Bir diğer husus psikolojik destek talebinde bulunan hastaların uzmanını seçerken titiz davranması ve uzmanın çalışma yaklaşımlarını araştırmasıdır. Örneğin izmirde panik atak tedavisi uygulayan kurumumuzda başlıca bilişsel davranışçı terapi, mindfulness, hipnoz, psiko-eğitim, psikodinamik terapi kullanılmaktadır. Diğer yandan uzmanın bu alanlarda kendini yetiştirmesi, deneyim sahibi olması da önemli bir diğer husus.

Hastalığın en büyük özelliklerinden biri de, kişinin kendini normalden fazla dinlemesi, ilgilenmesi ve  bedensel değişimlere gereğinden fazla anlam yüklemesidir. Bir danışanımı hiç unutmam, şöyle diyordu; İzmir’de panik atak tedavisi için gitmediğim doktor, uygulamadığım yöntem kalmadı. İstanbul’da doktorlara çıktım yine olmadı. 12 senedir çektiğim bu hastalık yüzünden artık evden dışarı çıkmaz oldum. Hapis hayatı yaşıyordum. Ne işim, ne evlilik hayatımdaki düzenim ne de çocuğuma annelik yapabilir oldum…

Evet, bu rahatsızlık insanı öyle bir hale sokabilir ki bırakın sosyal hayatı, günlük rutin aktivitelerini bile gerçekleştiremez hale gelebilir. Ve ne yazık ki, hastalığın ilk safhalarında değil durum iyice kötüleşince bir uzmana danışmak yolu seçilir. Yine de ne olursa olsun psikoterapi sürecinde danışan yeterli özveriyi gösterirse rahatsızlık huzurlu bir şekilde geride bırakılabiliyor.

Bilgi ve Randevu için: 0530 370 85 96