Evlilikte Narsist Kadın Nasıl Anlaşılır?

Narsisizm dendiğinde ilk akla gelen erkekler oluyor. Fakat hiç de azımsanmayacak sayıda evli narsist kadın tanıdım. İsimleri farklıydı fakat evlilikte çocuklarına ve eşine yönelik davranış tutumları hep aynıydı. Özellikle bazı duygular göze net çarpıyor; kıskançlık, değersizlik duygusu, kısıtlama, kıyas – karşılaştırma, önemsenmeme. Bu duyguları evlendikten sonra eşinden kaynaklı gelişmemiş olup içinden çıktığı kök aileden gelir. Evlilikte sadece gün yüzüne çıkarlar, yani tetiklenirler. Fakat narsist kadın durmadan eşini suçlar!

Evli Narsist Kadın Belirtileri

  • Narsist kadın gösterişe önem verir. Geleneksel ise gelecek konu komşu, yabancı, aile dost gibi misafirler için evinin hep düzenli olmasını bekler. Çocuklara dağıtırlarsa kızar. Eşini bile koca bir yetişkin olarak görmez, kendine uymasını bekler. Düzenli ve titizdir. Ortak nokta dışarıya karşı verdiği izlenim ve yargılanmaktan çekinmesidir. Elalem ne dercidir.
  • Narsist kadın eş küsmeye bayılır. Eşini ve/veya çocuklarını küserek cezalandırır. Normalde yaptığı şeylerden el ayak çekebilir. Surat asar, tavır yapar, trip içinde boğar ötekileri. Tehditkar konuşur. İstediği olmadığı zaman görün!
  • Olur olmadık mevzulardan kavga, huzursuzluk çıkarır. İncir çekirdeğini doldurmayacak konulara takar, aşamaz, sürekli öne koyar. Fi tarihinden seneler öncesinden yaşanan olayları unutmaz, kinlenir. Özellikle eşine şöyle olmuştu, böyle yapmışlardı tarzı cümlelerle onu bezdirir. Çocuklarına eşini ve eşinin ailesini kötüleyebilir.
  • Fikir ayrılıklarında ve çatışmalarda sakince konuşmak yerine duygu patlamalarıyla konudan saparak ve kafa karıştırarak konuşur. Manipülasyonlara başvurur. Özellikle gizli narsistkadınher tartışmada haklıdır, suç ve kabahat kabul etmez bilakis diğerlerini suçlar. Bu eşi de olabilir hatta küçücük çocuğu dahi olabilir. Bu kimselerde haklı olmak, çocuğunun psikolojik sağlığından daha önce gelir.
  • Evlilikteki narsist kadının eşi çaresiz, yetersiz, diken üstünde, sıkışmış, bezgin hissedebiliyor. Çözüme ulaşmayan tartışmalar, nerden ne geleceği belli olmayan suçlamalar ve kötü hissettirmeler, çocukları kullanarak tehditler, kök aileye yönelik olumsuz tutumlar, kısıtlamalar, yalnızlaştırma girişimleri ve daha nicelerine maruz kalan narsist kadının eşi, bu beraberliğin bedelini ruh sağlığının yıpranmasıyla öder.
  • Eş ne kadar iyi niyetle memnun etmeye çalışsa da sürekli memnuniyetsiz, eleştirel, mutlu olmayan bir profil çizer. Özellikle istemediği olduğu zaman, kendi doğrusuna uygun davranılmadığı zaman olay – sorun çıkarabilir. Cezalandırıcı tutumlara bürünür. Küser, sevgisini geri çeker, terk eder ya da terk etmekle tehdit eder, blöflere başvurur, burun sürter.

Baskın Prenses Narsist Kadınlar

Sahte bir özdeğerle birlikte kendisine dünyevi birçok şeyi hak gören narsist çeşidinde, çevresindeki kişilerden kendisine prenses gibi davranılmasını bekler, ihtiyaç ve isteklerinin sualsiz karşılanmasını ister, lüksü sever, standartları yüksektir, kendisi hayatta başarı ve imkana sahip olamamış olsa da kendine layık görür ve çevresindekilerin ona hizmet etmesini arzu eder. Hayal dünyasındadır. Ayakları yere basmıyordur. Çevresindeki kişiler tarafından eleştiri ve yapıcı geribildirimler gelmesine dahi tahammülü olmaz. Gerçeklikle ve hakikatle yüzleşmekten uzak durur. Bu tür narsist kadınların hedef kitlesi aşırı empatik, kendini öncelemeyen, sağlayıcı ve fedakar erkeklerdir. Sağlıklı kişilik yapılanmasına sahip sınırları olan erkekler bu kadınlarla yapamaz.