Narsisti Hala Özlüyorum – Neden ve Ne Yapmalıyım

Narsist ilişkiden çıkmak, ayrılmak can yakıcı olabiliyor. Üzüntü, bir uzvunun kesilmiş olması kadar acı çekmek, hayal kırıklığı… Bunların yanısıra özlem de narsiste ve ilişkiye karşı duyulan bir duygu olabiliyor. “Hala nasıl onu özleyebilirim!” diye kendine kızıyor olabilirsin. Onca sıkıntı veren yaşanmışlıktan ve maruz kaldığın kötü tutumlardan sonra hala onu özlemeyi anlamlandıramıyor olabilirsin. Bu yazımda bu konuda seni bilgilendiriyor olacağım.

Narsisti Hala Neden Özleriz?

Yaşanmış olan tüm olumsuzluklara rağmen narsistle ilişkinin ilk evresi idealizasyon dediğimiz yüceltme yani partneri gökyüzüne çıkarma dönemidir. Hiç hissetmediğin kadar değerli, önemsenmiş, sevilmiş, biricik hissetmiş olabilirsin. Daha doğrusu hissettirilmiş. Narsistler bu konuda uzmandır. Yoğun ilgileri ve kısa sürede hızlıca tuttukları pozitif yönelim çok hoşuna gitti. Aslında onu değil o dönemi, kaybedilen o dönemi özlüyor olabilirsin. Tekrar o süreci deneyimlemek, geri getirmek arzusunda olabilirsin. Acı fakat seni kendine getirecek gerçekliği yüzüne vurmak istiyorum: O dönem tekrar geri gelmiyor!

Öte yandan narsistlerin kendisine özgü enerjileri ve auraları vardır. Özellikle klasik narsistler şaşalı, ışıltılı, parıltılı ve kendilerine önem veren kişiler oldukları için sende “ne kadar kendine değer veren biri!” izlenimi uyandırmış olabilir. Başkası onun gibi olamaz. Başkasını onu sevdiğim gibi sevemem, başkası onun beni sevdiği gibi sevemez. Kaybedilenin yerinin dolmayacağı hissi kuvvetli gelir.

Terk Eden Narsist Geri Döner mi?

Özlemi diri tutan etmenlerden biri onun hala içinde bitmemiş ve ölmemiş olması, onun dönüşünü bekliyor olman. Sosyal medyadan takip etmen, hayatında biri olup olmadığını merak etmen, mutlu mu, hayatına hiçbir şey olmamış gibi devam ediyor olmasının canını yakması, senin hayatına devam edemiyor olmanın sinirlendirmesi gibi birçok duygu içinde olabilirsin. Gelip gelmeyeceğinin belli olmaması, yani belirsizlik en çok can yakan faktör. Bu süreç zarfında geçmişte yaşanan güzel aktiviteler, paylaşımlar, yaşantılar akla gelebilir ve tekrar yaşanamayacak olması ihtimali üzebilir.

Narsistle İlişki Çalkantılı ve Tutkulu Olur

Narsist biriyle ilişkide olmak yoğun duygular hissettirir, hayatın monoton ve sıkıcı rutininden çıkarır, bir süreliğine öfori ve büyük mutluluk tatmanıza vesile olur. Tabii bu sürerli olmaz, devamında bu iyi gidişat biter. Bu tür çalkantılı ve tutarsız ilişki sende etki bırakır. Stabil ve belirli şeyler büyük heyecanlar uyandırmaz. Fakat bir öyle bir böyle, öngörülemez olan yaşantılar üstünde daha çok tesir bırakır. Bu da sende ayrı bir yer etmesine neden olur.

Narsistlerin cinsel yaşamı renkli, tutkulu, doyumlu, performans odaklı olabilir. Bu kişilerle yaşanan birliktelikler yine “bambaşkaydı” deneyimi sunabilir. Cinsellik de ilişkilerin önemli bir ayağı olmakla beraber bunun kaybı da özleme yol açabilmekte.

Kendinizle Savaşmayın!

Narsiste karşı hala iyi duygular nasıl beslerim diye kendinizle cebelleşmek iyileşme sürecinizi yavaşlatır ve ket vurur. Bu duygular sürecin normal parçalarıdır. Kendi kontrolünüzde değildir. Kendiliğinden var olurlar. Özlememek için kafa dağıtmaya çalışmak, kendinizi başka şeylere vermek sadece bastırmaya çalışmaktır ve pek işe yaramaz. Neden bu duyguyu deneyimlemekten kendinizi alıkoyasınız? Geçiştirmek ve yok saymak hiçbir zaman çözüm olmaz. Bunun yerine kendi başınıza zorlanıyorsanız narsisizm üzerine çalışan benim gibi uzmanlarla bir süre yol arkadaşlığı yapıp bu duyguları güvenle paylaşmak iyi gelmektedir. Unutmayın ilerisi için enerjisi yüksek biri olmak, bugün tuttuğumuz yaslara bağlı. Benimle çalışmak istersen iletişim sayfamızdan ulaşabilir, blog sayfamdan narsisistik kişilik bozukluğu ile ilgili diğer yazılarıma ulaşabilirsin.