Gizli Narsistin Özellikleri

gizli narsistin özellikleri
gizli narsistin özellikleri

Gizli narsist birçok kişi tarafından merak edilen narsisizm koludur. Grandiyöz(büyüklenmeci) narsisizm kolaylıkla saptanabilse de gizli narsist kendini ele vermez. Ancak dikkatli bir gözle ve belli başlı özelliklerin kişide bulunup bulunmadığı ince elenip sık dokunarak tespit edilebilir. Gizli narsistler kapalı kapılar ardında yakınlarına dünyayı zindan ederler, dış dünyaya “iyi insan” izlenimi verirler. Dolayısıyla gizli narsist ile yaşayan kişiler kendilerini kimseye anlatamaz ve inandıramaz. Yazımın devamında gizli narsistin özelliklerini öğreneceksiniz.

Gizli Narsistin Özellikleri Nelerdir

Narsisistik kişilik bozukluğu yazı dizimize devam edelim. Narsisizm ile ilgili diğer yazılarımızı sitemizde blog kısmında bulabilirsiniz. Bu yazımızda narsistik kişiliklerin bir alt dalı olan gizli narsizm ile ilgili bilgiler bulacaksınız. Covert denilen bu alt tip klasik tipten farklı ve tespiti daha zordur. Dolayısıyla daha sinsi ve birlikte bulunan kişilerin kendini sorgulamasına daha fazla yol açan bir yapıdır. Baş etmesi ve savaşılması bu yüzden çetrefillidir. Özellikle yakınlar, çevredeki kişilere partnerin asıl gösterdiği yüzünü kanıtlamak imkansıza yakın oluyor.

  •  Gizli narsist; arkadan iş çevirir, kartlarını açık oynamaz, sakin ve zararsız görünümü ardında tehlikeli bir potansiyel barındırır. Klasik narsist direkttir. Tehditkardır ve özgüvenlidir. Gizli narsist görece ön planda olmaz ya da olamaz, içe dönük olabilir, kişilerin yüzlerine karşı konuşmak yerine arkadan aksiyon alır. Değersizlik duygusu bu narsizm tipinde önde gelir. Kendinde de içten içe bildiği üzere gücü bulamadığı için planlar yapabilir, geleceğe yönelik kendini kurar, kıskançlık ve haset duyguları yoğundur.
  • Gizli narsist kısıtlayıcıdır. Evladı, partneri, arkadaşı kendisinden bağımsız herhangi bir girişim ve aktivitede bulunmaya görsün arıza çıkarabilir. Kısıtlayabilir. Kıskançlık krizlerine girebilir. Değersizlik duygusu tetiklenmiştir. Kendini hayatta istediği pozisyonda/noktada göremediği için etrafındaki bireylerin de mutlu olmasını istemez. Her ne kadar ağzı farklı söylese de davranış ve tutumlarından bunu görebiliriz. Ötekileri de aşağı çekmeye yönelik motivasyonu vardır. Kendini yukarı çekmediği ya da çekemediği için tek yol ötekilerin de kendi seviyesine inmesi gerekliliğidir. Tabii etrafındaki kişiler buna anlam veremez…
  • Gizli narsist, klasik narsist gibi dışarıya iyi gösterir kendini, fakat bir farkla: Klasik narsist dışarıya kendini tanrı imiş gibi gösterirken gizli narsist dışarıya kendini zararsız, kalender, düşkün, mahzun izlenim verecek tarzda gösterir. “Ağzı var dili yok”, “Ensesine vur ağzından ekmeğini al” dedirtecek kadar sessiz ve sakin hatta huzurlu görünebilir. Amma ve lakin kapalı kapılar ardında, yaşam alanında etrafındakilere çektirmediği kalmaz. Bu tür kişilerin etrafındaki kişilerin ağzından şu tarz cümleleri sık duyarız “Gel bir de bana sor!”, “Derdi bizimle bunun”.
  • Gizli narsistin bolca kompleksleri vardır. Kompleks nedir dersek kısaca tanımlayalım. Olur olmadık yerde öfkelenmek, tetiklenmek, hassasiyet, diğerleri için gayet normal olan durumlara karşı aşırı tepki vermek, alınganlık, kişilikteki barışılamayan taraflar. Narsistlerin egolu, üstten bakan, böbürlü tarafına mantıken zıt düşen bu özellik, tam anlamıyla aslında narsistlerin özünde özgüvensiz olduğu gerçeğini sunmaktadır. Klasik narsistler bunu iyi gizlese de, gizli narsist sık sık komplekslerinden tetiklenmesiyle kendini ele verir.
  • Ketumdur. Düşünce ve duygularını paylaşmaz. İçinde tutar. Kinlenir. Biriken duygular zaman zaman patlama yapar. Öfke ve sinir nöbetleri geçirebilir. Karşısındaki kişinin kendisini anlamasını bekler(zihin okumasını). Kendi istek ve taleplerini iletme sorumluluğunu almasa da karşısındaki kişiye yükler.
  • Güzel anları mahvetmekte yeteneklidir. Her şey güzel, hoş bir atmosfer hakim. Oh nefes alabiliyorum dediniz. Ne yapıp edip o mutlu anı bozacaktır. Bu sebepten narsistin etrafındakiler diken üstündelik duygusuna sahiptir. “Yine kötü bir şey olmasın”, “bakalım nerden bir şey bulup sorun çıkaracak” derler. Kaostan, sıkıntıdan beslendiklerini söyleyebiliriz. İçsel huzurları yoktur. Bulundukları ortamda negatif yük, gerilim, soğuk rüzgarlar estirirler.
  • Klasik narsistler hep konuşmak -özellikle kendileriyle ilgili konuşmaktan- hoşlanırken gizli narsist müthiş bir dinleyicidir. Fakat bu dinleme halini karşısındakini anlamak, empati yapmak, destek olmak için değil bilgi(data) toplamak ve ilerde kullanmak için yapar. Gizli narsist sessizdir, pasiftir fakat tabiri caizse fırtına öncesi sessizliktir onun sessizliği. Bu yüzden gizli narsist olduğundan şüphelendiğiniz kişiyle ne paylaştığınıza, neyi ne kadar açtığınıza çok dikkat edin.

Bu yazımızda gizli narsistin özelliklerinden 7 tanesine yer verdik. Çok fazla madde yazılabilir fakat konuyla ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz YouTube video serimizi izleyebilirsiniz. Gizli narsisizm ile ilgili birçok video bulunmakta. Narsisistik suistimale uğradıysanız bizimle iletişime geçerek üzerinizdeki sıkıntıları beraber atmak için randevu oluşturun. Unutmayın, siz değerlisiniz ve kimsenin bu değerlere saldırmaya hakkı yok.