Kağan AY Bostanlı | Bostanlı Psikolog | Aile Danışmanlığı

Bostanlı Psikolog
Bostanlı Psikolog

Bostanlı psikolog desteği arayışında olan bireylere, anne-babalara ve çiftlere yönelik hazırladığımız yazımızla kafanızdaki soru işaretlerine cevap olmak istedik. Psikoterapi, psikolojik danışmanlık süreçleri nasıl işler, daha önce hiç psikolojik destek almadım Bostanlı’da psikolog arıyorum ne yapmalıyım diyorsanız yazımızı sonuna kadar okuyun. Kağan AY Danışmanlık olarak İzmir Karşıyaka Bostanlı psikolojik danışma talebinde senelerdir deneyimiyle sorun/çıkmazlarınızda çaresiz olmadığınızı görebilmeniz için sizinleyiz. İletişim numaramız: 05303708596

Bostanlı Psikolog Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli

Araştırdığınız süreçte seçeceğiniz psikologun herşeyden önce psikolog olduğundan emin olmalısınız. Kulağa garip gelebilir fakat psikoloji alanı birçok meslek grubu tarafından istila edilmeye açık ve suistimal edilmiş bir alandır. Psikolog, üniversitelerin Psikoloji lisans programını bitiren mezunlara verilen unvandır. Bu bölüm haricinden mezun olan kişilerin klinik psikoloji yüksek lisansıyla bu unvanı kullandıkları sık görülmektedir. Buna dikkat edilmesi ilk adım olmalıdır.

Daha sonraki süreçte psikologunuzun diğer bireyler ve aileler tarafından tavsiye edilmesi durumuna bakabilirsiniz. Sizden önce kimler danışmış, ne düşünüyorlar, hangi özelliklerini uygun bulmuşlar değerlendirebilirsiniz.

Psikolojik Destek Sürecinde Gizlilik Korunur

Psikolojik danışma süreçlerinde danışan gizliliği hizmet veren tarafından sağlanır ve bunun taahhüdü verilir. Kimsenin danışanın bilgisi dahilinde olmadan paylaştığı bilgilere erişme hakkı olamaz. Danışanlarda doğal şekilde ”anlattıklarımı x kişisi, başkaları, ailem öğrenir mi” gibi bir şüphe olabiliyor. Bunun sağlanması gereken etik bir ilke olduğunu belirtmek istiyoruz.

Özellikle güven problemi yaşayan veya ilk defa psikoterapi desteği alacak danışanlarda gizlilikle ilgili kaygılar görece daha yoğun olmakla beraber en yakın da olsa aile bireylerine dahi gizliliği ihlal edecek herhangi bilgi danışanın bilgisi dışında olamaz. Kağan AY Danışmanlık kurum etik ilkelerinde gizlilik ve danışanın bilgisi dahilinde olmadan üçüncü kişilerle bilgi paylaşımı konusunda hassas yaklaşıyor, danışanlarımızın rahat olması için kaygılarını giderecek tüm ihtiyaçlara cevap veriyoruz.

Bostanlı Psikolog Ücretleri 2023

İzmir Bostanlı Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nden destek alma niyetinde olan danışan adayları Bostanlı psikolog ücretleri araştırmasını yapabiliyor. Türkiye’nin her şehrinde psikolog ücretleri farklılık göstermekle beraber İzmir’de psikolog ücretleri de kendi içindeki semtlerde dahi farklılık arz edebiliyor. Örneğin Bergama ilçesindeki psikolog ücretleriyle Alsancak farklılık göstermekte. Karşıyaka, Mavişehir, Bostanlı psikolog ücretleri ortalama 800 tl ile 1250 tl arasında değişmekte.

Hangi Konularda, Alanlarda Psikolojik Destek Alabilirim

İzmir Bostanlı Psikolog desteği için 4 ana başlık olarak ele alabiliriz. Bireysel(yetişkin) terapi, çocuk-ergen terapisi, aile terapisi ve evlilik-çift terapisi. Yetişkin terapisinde sık karşılaşılan danışma konuları; anksiyete, panik atak, kaygı, takıntılar, çıkmazda hissetme, çaresiz ve ümitsiz hissetme, boşanma sürecinde destek, bipolar bozukluk gibi psikiyatrik problemler, depresyon gibi birçok alanda hizmet alınabilir. Çocuk ve ergen problemlerinde ise tırnak yeme, karşı gelme – öfke halleri, okula uyum sorunları, yeme problemleri, uyku sorunları, telefon – tablet bağımlılığı, kaygı, alt ıslatma, tuvalet alışkanlığı, dikkat eksikliği ve hiperaktivite, sınavlara hazırlık – sınav kaygısı başlıca sık karşılaşılan durumlar.
Aile terapisinde ise genellikle 2 kişiden fazla, çocukları da kapsayan genel bir problem hali, çözülememiş – süregelen sıkıntı yaratan durumlarda yönlendirmeye ihtiyaç duyan kişilerin talep ettikleri psikoterapi alanıdır.

Bostanlı Pedagog – Çocuk Psikoloğu

İzmir Bostanlı pedagog ve çevresinde aileler çocuk ergen psikoloğu arayışında olabiliyor. Pedagog uzmanları bu gelişim evresinde hizmet verirler ve özel olarak çocuk ergen ruh sağlığı üzerine çalışırlar. Başlıca kullanılan metodlar oyun terapisi, masal terapisi, drama, sosyal beceri eğitimi gibi etkililiği kanıtlanmış yaklaşımlardır. Fobiler, kaygı, öfke, aşırı hareketlilik, dikkat dağınıklığı, okula uyum problemleri, davranım bozukluğu gibi birçok alanda çalışmalar yapılmaktadır. Geleceğin yetişkinleri bugünün çocuklarına nasıl bir dünya sunarsak gelecekteki hayat da o denli kaliteli olacaktır.

Çocuk ve ergenlerle çalışırken aileyle işbirliği içinde olmak ve bilgilendirme, yönlendirme yapmak sürecin kilit çalışmalarındandır. İzmir pedagog desteğini yıllardır veren kurumumuz pedagogları ebeveyn danışmanlığı ve seans dışı ödevlerle aileleri bilinçlendirerek çocuklarımız için en kısa vadede optimal gelişimi hedeflerler.

Bireyler Çaresizlik Hissedebilir Fakat

Uzun sürelerdir muzdarip olunan bir psikolojik problem var diyelim. Kişi artık bununla yaşamak zorunda olduğunu içselleştirebiliyor. Fakat durum bu şekilde olmak zorunda değil. Bunu tek yaşayan o kişi değil ve zorlu sorunları geride bırakabilmiş binlerce insan var. Yeter ki doğru yaklaşımlarla adımlar atılsın, kişi yalnız olmasın. Etrafımızdaki insanların dahi anlayamadığı durumlar var. Bir uzman desteğiyle imkansız gibi görünen sorunlar geride bırakılabilir.

Panik atak, anksiyete, obsesif-kompulsif bozukluk gibi hayatı yaşanmaz hale getirebilen sıkıntılar göründüğü kadar korkutucu ve güçlü değiller. Bunun bireye öğretilmesi ve baş etme mekanizmalarıyla güçlendirilmesi zaman içinde hayat kalitesinde artış getirecektir.

Çözümlenememiş Yaşantılar Yük Olarak Gelir

Geçmişte yaşadığımız belli olaylar, travmalar ya da daha uzun süre maruz kaldığımız yakın bireylerle olan durumumuz, tutumlarımız… Bütün bunlar olumlu bir etki bırakıyorsa üstümüzde, her şey yolunda. Fakat eğer hala bir sızı veriyorsa, kafamızda olumsuz anlamda yer edinmiş ve hala bizi kurcalıyorsa, mahcubiyet, vicdan rahatsızlığı gibi duygularımız varsa önümüze berrak bir şekilde bakıp hayatımıza net şekilde devam edemeyiz. Öfke, erteleme, kendini yargılama, tad alamama gibi sonuçlar kendiliğinden ortaya çıkmaz, bütün bu olumsuz yaşantılarımızın ürünleridir. Kendi içinizde ya da durumun muhataplarıyla bu tür sorunlarınızı çözemediyseniz sizi dinleyip beraber bir yola çıkacak psikolog ile geçmişe ışık tutmanız ve dolayısıyla geleceğe daha umutla bakmanız gerekebilir.

Bostanlı Psikolog, Psikolojik Danışmanlık Merkezi Seçimi

Bostanlı’da psikolog desteği almak isteyen bireyler uzmanını nasıl seçmeleri gerektiği hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Güvenilir ve faydalı bir psikolojik danışma süreci herkesin hakkı. Bunun için alanında uzman, yetkin bir psikolog ile çalışmak büyük bir şans ve ayrıcalık. Uzmanınızı seçerken, sizden önce destek alan kişilerin yorumları, hangi alanlarda ne tür fayda sağladıkları, sizin danışmak istediğiniz konuda çalışıyor olması gibi birçok faktör etkilidir. Spesifik bir alanda uzmanlaşmış olması büyük bir avantajdır. Örneğin çift ve aile terapisinde deneyimi var mı, panik atak ile çalışmaları var mı gibi.  Bostanlı Psikolojik Danışmanlık Merkezi için randevu oluşturmadan bu kriterleri göz önünde bulundurmak gerekir.