Narsistten Ayrıldıktan Sonraki Süreç

Narsist bir bireyle ilişki sonrasında öteki partneri neler bekliyor, ne tür şeyler yaşanıyor, olası durumlar, yaşantılar neler oluyor tüm bunlarla ilgili tüm cevaplanması beklenen soruları işlediğim makaleme hoşgeldin. Narsistle ilişki ne denli yıpratıcıysa narsistle ilişkiden sonraki süreç de bir o kadar inişli çıkışlı ve bunaltıcı olabiliyor. Hemen başlayalım.

Narsistle Biten İlişkiden Sonra Neler Olur?

Bu yazımda bir narsistle ilişkiden sonra kişinin hissettikleri ve muhtemel yaşanan sık durumlara değineceğim. Narsistten ayrıldıktan sonra narsist neler yapabilir? makalem için diğer yazıma geçebilirsin. Bu yazıda belirttiğim gibi daha çok öteki partnerin içinde bulunduğu durumlara değiniyor olacağım. Yaygın işlevsiz pozisyonlardan biri de ayrılık sonrası kişilerin çok fazla narsist partnerle ilgilenmeleri; stalk, merak gibi… Bu pozisyonda kişi kendini kaçırabiliyor, bir kenara atarak süreci sağlıklı geçirebilme olanağından uzak kalıyor.

Narsistle ilişki/evlilikten sonra kişi boşluğa düşebilir. Yalnızlık, yoksunluk belirtileri, “bir daha kimse beni böyle sevmeyecek” düşünceleri, büyük bir kayıp hissi, anlamsızlık, boşluk hissi, özlem, merak, üzüntü gibi duygular yoğun hissediliyor. Depresyon belirtileri görülebiliyor fakat bu klinik depresyon olmuyor. Narsisistik ilişkiden miras kalan bir duygu durum hâli oluyor. Bu alanda uzmanlaşmış kişilerce doğru ve yerinde yaklaşım, çalışmalarla bu belirtiler süreğen olmuyor. Kişiye direkt depresyon teşhisi ve buna yönelik ilaç tedavisi doğru değil, hatta kişinin bireyleşme sürecine balta vuran, engelleyen bir müdahale dahi olmakta.

Narsisistik Bulaşma Süreğen Olmasın

Narsisistik bulaşma, bu tip kişiyle belirli bir süre geçirilmesiyle beraber temasta olan kişiye belli başlı davranış, tutum, düşünme şekli, algı, komplekslerin bulaşması gibi can sıkıcı gerçektir. Kişinin “daha önce bende böyle birşey yoktu” gibi cümleler kurması, huyu suyu olmayan davranışlar geliştirmesi buna delalettir. Örneğin suçlamak, öfke patlamaları, güvensizlik, insanlara olan bakışta negatifleşme, içe kapanma, çeşitli korku ve kaygılar…

Narsisistik bulaşmaya engel olmak için ilişki sonrası süreçte dikkat edilmesi gereken şeyler var. Herşeyden önce narsisizm alanında uzmanlaşmış bir psikologdan psikolojik destek almak kritik. Bu bozukluğa hakim, deneyimli bir psikologla güvenli bağ kurarak çalışmak bu tür habis kalıntıları atmak için şans. Bunun yanısıra tutulacaksa bir yas tutulmalı, hala bir parça ilişkide ya da narsistte kaldıysa tez elden bu kısımlara mercek tutulmalı.

Narsistten Sonra İyileşme

Narsistten ayrıldıktan sonra 3 günde iyileşmeyi beklemek hayalcilik olur. Ne kadar uzun süre geçirildiyse etkilerin o kadar sinmiş ve kalıplaşmış olma ihtimali artar. Bunun istisnası vardır elbet; artık bıkkın bir moddaysan, içinde bitmişse bu sefer özgürleşme, yük atma, kurtulma gibi hislerle süreç çok da rahat geçebilir. Biran önce iyileşmeliyim cümlesi uzak durmamız gereken bir düşünce. Sindire sindire, zamana yayarak ve idrak ederek ileriye dönük olmalısın.

Narsist ilişkiden iyileşmek için neler yapılabilir? Duygusal okur yazarlığını geliştirmen kendine yapabileceğin en büyük iyilik olur: Ne hissediyorum, neden hissediyorum, bu his neden var, bu hissin altında ne tür duygu ve inançlar var gibi sorular iyi bir başlangıç. Seanslarımızın önemli bir kısmı bu alana ayrılıyor. Günlük tutmak, yürüyüş yapmak, kopmuş sosyal ilişkiler varsa geri kazanmak en önde önerdiklerim.

Narsistten Sonra Birini Sevebilir miyim?

Narsist biriyle ilişki bolca iniş çıkış barındırır, tutkulu olabilmekte, olumlu da olumsuz da duygular uçlarda yaşanır, bunlardan mütevellit tekrar böyle sevmek sevilmek mümkün olur mu soruları zihinlerde dönüp durur. Bu sorulara kısaca cevap verirsem “evet” olur. Toksik, patolojik ilişki -ki genellikle bu en deneyimsiz yani ilk ilişkidir- duyguların yoğun olduğu ilişkidir. Olgunlaştıkça, törpülendikçe, deneyim sahibi olup bilinçlendikçe duyguların tesiri daha az olur. Dolayısıyla evet seversin, sevilirsin fakat narsistle olan ilişkideki heyecan olur mu, tabii olmaz. Olmaması kulağa kötü gibi gelse de unutma ki sağlıklı ilişki daha sakin, ayakları yere basan, gerçek, karşılıklı ilişkidir. Narsistle ilişkide ise en başta bulutların üstüne çıkarsın, devamını zaten böyle bir ilişkin olduysa biliyorsundur… Bu konuyla ilgili youtube kanalımda “Narsisistik ilişkinin 3 evresi” adında bir videom bulunmakta. “Psikolog Kağan AY” yazarak kanalıma ulaşabilirsin.