Narsistten Ayrıldıktan Sonra Narsist Neler Yapar

narsist ayrıldıktan sonra ne yapar
narsist ayrıldıktan sonra ne yapar

Narsist ile ilişki, evlilik sonlandıktan sonra narsistler neler yapar merak ediyor musun? O halde yazımı sonuna kadar oku çünkü bu yazımda kafandaki soru işaretlerine cevap veriyor olacağım. Birçok kişi gibi sen de ayrılıktan sonra “o ne yapıyor”, “mutlu mu?”, “başka birini mi buldu?” gibi düşüncelerle baş başa kalmış olabilirsin. Hem yorucu hem hayatına kaldığın yerden devam etmene engel, sinir bozucu bir durum. Hele bir de onun hayatına kaldığı yerden devam ettiği düşüncesi, senin zorlayıcı duygu düşüncelerle boğuşman daha da canını sıkıyor olabilir.

Takıntılı Narsist Hemen Bırakmayabiliyor

Obsesif narsist de denilen bu tür narsisistik kişilik bozukluğuna sahip bireyler partnere saplantılı olabiliyor, tehdit ve şantajlara başvurabiliyor, medeni şekilde ayrılığa riayet etmeyebiliyor, telefonla ya da fiziksel tacizler, zorlamalara başvurabiliyor. Kıskançlık da eşlik edebiliyor. Ayrılmak istememe mentalitesinde oluyor yahut ayrılığı kabullense bile zarar verme, can yakma niyeti bulunabiliyor. Hırs, öfke, nefret, kin duygularıyla hareket edebiliyor. Partnerin bu özelliklere yakın biriyse, yansıtıyorsa özellikle ayrılığın ilk evrelerinde temkinli, mesafeli olmanı öneriyorum.

Narsist Eski Koca Geri Dönmek İster

Evlilikte anlaşamadınız, yürümedi, boşandınız. Bu narsist için bir bitiş anlamına gelmeyebiliyor. Boşanmadan sonra eski eşine dönmek isteyen birçok narsist var. Israrla ulaşıp yeniden deneyelim talebinde bulunabilir. Buı tür bir geridönüşü sağlayan narsistin boşandıktan sonra pişman olması ve daha iyi bir narsisistik besin kaynağı(narcissistic supply) bulamamış olmasıdır.

Narsist kimseler boşandıktan sonraki ilişki ya da evliliklerinde sosyal medya platformlarından mutluluk pozları, hayatlarından memnun, keyifli imaj çizebilirler. Bu gerçeği yansıtmayabiliyor. Hatta tam tersi ne kadar fazla göstermeci olunursa mutsuzluk da o kadar yoğun diyebilirim. Bazıları bir süre sonra geri dönüyor.

Ne Kadar Geçse de Takipte Kalır

Narsisistik kişilik bozukluğu olan kişiler ilişkileri bitse de üzerinden ne kadar zaman geçtiği fark etmeksiniz eski sevgililerini takip ediyorlar. Narsist kişi derin bir içsel boşluk, mutsuzluk duygusuyla boğuşuyorsa eski sevgilinin mutlu olup olmadığını gözleyebiliyor, “onun hayatı nasıl?” merak duygusuyla stalk yapabiliyor. Bile isteye, göstererek takip edebiliyor. Bunun bir amacı ötekinin zihninden silinmemek, kendini hatırlatmak. İlişki de yoğun duygularla ve iniş çıkışlarla geçtiği için gerçekten de narsisti unutmak pek kolay olmuyor.

Narsist Aynı Döngülerini Yaşamaya Devam Eder

Narsisist bireylerde içgörü olmadığı için kader olarak niteledikleri veya “hep aynı şeyleri yaşıyorum, hep aynı kişileri çekiyorum” fenomeni sık görülür. Aslında kendi tutum, baskın duygu, arzuları dolayısıyla kendileri o durumları yaratırlar. Örneğin bir ilişkilenmesinin-partner, arkadaşlık, iş ilişkisi fark etmez-  sonucunda karşı tarafı nankörlük ile itham etmeleri kaçınılmaz oluyor. Kendi kurtarıcı modları, çıkar için fedakarlık yapmaları sonucu belli beklentilere girebiliyor, karşı taraftan istediği reaksiyonu alamayınca da dilden koca bir “nankör” dökülüyor.

“Benden sonra narsistin hayatı, ilişki hayatı nasıl olacak acaba?”, “Acaba benden sonra mutlu olacak mı?” gibi sorulara yanıt olması bâbında yazıyorum bunları; kendi hayattaki yerini sorgulayıp keşifler yaşamayan kişiler benzer yaşantıları deneyimlemeye mahkum. Narsisizmde de içgörü, yani kendinin farkında olma neredeyse olmadığı için senden sonra aşağı yukarı nasıl bir hayatı olabileceğini kestirmen güç değil.