Narsistle İlişkinin En Başı

Narsist kişiyle yaşanan bir ilişkinin en güzel, çoğu durumda da “tek” güzel dönemi başlarıdır. Bu evrede narsist partnerine biricik, değerli, dünyada eşi benzeri olmayan kişi, önemsenen, sevilen biri hisleri yükler. Bu duyguları yaşatmaya yönelik davranış ve tutumlarda bulunur. Sürprizler gelir, heyecan ve tatlı şaşkınlıklar eşlik eder. Aşk sarhoşuna dönen partner belki de hayatında hiç deneyimlemediği bir aşk içinde bulur kendini.

“Film gibi!”, “gerçek olamayacak kadar güzel!”.

Gerçek değildir zaten…

İdealizasyon Evresi

Narsistlerin ilişkide takip ettiği 3 evre vardır; idealizasyon, değersizleştirme, kayıtsızlık. Bu 3 evrenin idealizasyon süreci ilişkinin en başına denk gelen, narsistin kurbanını elde etmek için çabaladığı balayı deneyimidir. Türkçe karşılığı yüceltme olan idealizasyon değersizleştirmenin tam tersidir. Partneri el üstünde tutan, onu dinleyen, düşüncelerine ve isteklerine saygı duyan hatta karşılamak için fır dönen, partner talep etmese bile onun hoşuna giden/gidecek şeyleri yapmak için fırsat kollayan narsist, partnerini rüyadaymış gibi ve “ben bu kadar sevilen biri miydim ya!” dedirtecek kadar iyi hissettirir.

Narsistlerin ilişkinin en başında sıklıkla kullandığı cümle kalıplar; ruh eşimsin, daha önce hiç böyle hissetmemiştim, senin gibisini tanımadım muhteşem birisin, bana çok iyi geliyorsun gibi size iyi hissettirecek ve biricikmişsiniz gibi bir muameleyle karşı karşıyaysanız bu uzun sürmeyebilir.

Hızlı ve Yoğun Başlangıç Düşündürmeli

İlişki çok hızlı mı ilerledi? Kısa zamanda beraber büyük işler mi başardınız? 🙂 Başka çiftlerin aylarca senelerce yapamadıklarını sadece birkaç hafta içinde deneyimlediniz mi? Siz sevgili olmanıza rağmen evli kişilerden daha evli mi oldunuz? Zamanınızın çoğunu partnerinizle geçirmek, telefon konuşmaları, herşeyi paylaşmak ve iki kişiyken bir gibi olma durumu mu vardı? Bunlar kulağa hoş gelen şeyler, bir yanlışlık ya da kusur yok bilakis insanlar olarak hepimizin tatmak isteyeceği, ayakları yerden kesen güzel bir aşk hikayesi geliyor kulağa.

Eğer bir ilişkide hız ve kısa zamanda yoğun yaşantılar varsa orda illa bir “ilerde sıkıntı çıkacak” demeyebiliriz fakat “ilerde sıkıntı çıkabilir hatta bu durum tam tersine dönebilir” akla gelmeli. Çünkü narsistler yukarda bilgi verdiğim gibi önce idealize ederler sonra değersizleştirirler. Ve emin olun göklere çıktıktan sonra yere çakılmayı yaşamak istemezsiniz, belki de çoktan yaşadınız. Tadı nasıldı?

Hızlı ve yoğun ilişki yaşıyorsanız şu soru çok kilittir; “Bu kişi bu tutumunu içten, kendiliğinden mi yapıyor? ve dolayısıyla bu hep sürerli olur gibi mi duruyor? yoksa beni kazanmak/elde etmek için ekstra harcadığı bir çaba, köprüyü geçene kadar beni yeğ mi tutuyor, sırtımı mı sıvazlıyor? Elbette bunu ayırt etmek pek kolay değil hem de çoğu kişi içinde bulunduğu güzel durumun bu tarz bir manipülasyona alet edildiğine inanmak istemiyor, konduramıyor. Fakat ruh sağlığınız için bunu yapsanız iyi olur…

Bir diğer turnusol da partnerinizin diğer kişilere yönelik tutumları nasıl? Özünde değer veren, anlayışlı, iyi hissettiren biriyse diğer kişilere de bu şekilde davranır. Yani kendisinin genel tutumu böyledir. Fakat örneğin erkekse ve ablası/annesiyle ilişkisi çalkantılıysa, onlara yönelik tutumları berbatsa ve size şuan hayatının anlamıymış gibi davranıyorsa ne yazık ki siz de ilerde annesi veya ablasının kaderini paylaşma potansiyeline sahipsiniz.

Yazıma ek olarak yazıda bahsettiğim Narsisistik İlişkinin 3 Adımı videomu izleyebilirsiniz: