Buca Psikolog

Buca psikolog
Buca psikolog

Buca psikolog, aile terapisi, pedagog uzmanlarımız ile psikolojik destek ve terapi ihtiyaçlarınıza profesyonel ve çözüm odaklı yaklaşımlarımız ile cevap veriyoruz. Buca’da uzman psikolog arayan hemşehrilerimize rehber niteliğindeki yazımızda şu sorularınıza cevap bulacaksınız:

Buca psikolog fiyatları, Buca’da tavsiye psikolog nasıl bulurum, Buca aile terapisi gibi pek çok konuyla alakalı merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bu yazımızda sizler için derledik.

Buca Tavsiye Psikolog

Bucada psikolog arayan bireyler, ebeveynler ve aileler önerilen psikolog arayışına girmekteler. İzmir’de senelerdir verdiğimiz psikoterapi ve psikolojik destek hizmetlerimizle bu ihtiyaca cevap veriyoruz. Her yaştan çocuk ve yetişkin bireylere çeşitli alanlarda psikolojik destek vermekteyiz. Tavsiye edilen psikolog arıyorum diyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

buca psikolog fiyatları
buca psikolog fiyatları

Buca Psikolog Fiyatları

İzmir psikolog fiyatları Bucada terapi almak isteyenlerin merak ettiği başlıca durumların başında Buca psikolog fiyatları geliyor. 2023 yılında terapi ücretlerinde Buca’da fiyatlar 250 tl ile 400 tl arasında değişmektedir. Fiyatlarda aile terapileri, psikolog ve pedagog ücretlerinden daha yüksektir. Uzmandan uzmana fark olmakla birlikte danışma merkezleri kendi ücretlerini belirlemektedir. Kağan AY Danışmanlık olarak tüm uzmanlarımızla birlikte halktan her ihtiyacı olan kesime ulaşma misyonumuz vardır.

Buca’da Tavsiye Psikolog Nasıl Bulurum

Psikolojik danışmanlık almak isteyenler kaliteli ve nitelikli bir hizmet almak istemekte. Bundan mütevellit tavsiye edilen psikologlar araştırılmakta. Bu noktada psikolog araştırması yaparken aklınızda bulunması gereken bazı hususlar olması faydanıza olacaktır. Öncelikle psikologun iyi bir üniversiteden ”Psikoloji” mezunu olması gerekir. Psikolog unvanı sadece Psikoloji bölümü mezunlarına verilir. Psikologun alanıyla ilgili eğitimlerini tamamlamış olması ve birçok danışanla seans deneyimi olması faydalı olacaktır. İnternette uzmanlarla alakalı danışan yorumları bulunmakta ve faydalı olduğu danışanların hangi alanda hizmet aldıkları ve görüşleri yol göstermektedir.

Psikolojik Danışmanlık – Psikoterapi Süreci Nasıl Oluyor?

Psikolojik danışmanlık, bireylerin, çocukların, aile ve çiftlerin üstesinden kendilerince gelemedikleri, baş edemedikleri, zorlandıkları konularda bir uzman desteğine başvurmaları sürecidir. Psikoterapi bireyin kendini tanıması, yaşamını tartması, iç görü ve farkındalık sağlama ihtiyacı hissetmesi/böyle bir durumun içinde bulunması halidir. Çeşitli psikopatolojilerde de(anksiyete, depresyon, panik atak, kişilik bozuklukları, bipolar vs.) tedaviye destek sürecidir. Danışmanlık ve terapi sürecinde birçok yaklaşım kullanılmaktadır. Başlıca varoluşçu terapi, psikodinamik psikoterapi, hipnoterapi, EMDR, bilişsel davranışçı terapi gibi birçok ekol psikologlar tarafından tercih edilir.

Sık Karşılaşılan Psikolojik Destek Konuları

Psikolojik destek konularını öncelikle hizmet gruplarına göre ayırırsak çocuk ve ergen terapisi, yetişkin&bireysel terapi, aile terapisi ve evlilik danışmanlığı olarak ayırabiliriz. Çocuk ve ergen danışmanlığındaki başlıca danışılan konular: Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, akademik hayat problemleri, davranış bozuklukları, hırçınlık, öfke sorunu, alt ıslatma, kaka tutma, tuvalet eğitimi, kardeş kıskançlığı, tırnak yeme, parmak emme, ebeveyne bağımlılık, telefon-tablet-PC bağımlılığı, sınav kaygısı, sosyal fobi, heyecan ve stres yönetimi.

Bireysel terapide başlıca; panik atak, depresyon, kaygı bozuklukları, takıntı( OKB), işyeri problemleri, ilişki sorunları, kayıp-yas, karar vermede güçlük, özgüven ve öz saygı problemleri. Aile terapileri ve evlilik danışmanlığı için başvurulan sebepler; kök aile problemleri, iletişim problemleri, geçimsizlik, ilgisizlik, kaliteli zaman geçirememe, cinsel problemler, aldatılma, doğum sonrası eşler arası süreç, kıskançlık-kısıtlama, bağımlılıklar.

Çocuklarda Psikolojik Problemler ve Terapi Yöntemleri

Çocuklarda birçok alanda psikolojik problemler görülebiliyor. Örneğin tırnak yeme genellikle kaygı ve stresle ilintilidir ve mutlaka yolunda gitmeyen, çocuğun içinde anlamlandırılamamış ve çözümlenememiş kaygılar bulunur. Ebeveynler girişimlerinde bunu aşamaz ve çocuğu rahatlatamaz. Pedagog, çeşitli terapi metodlarıyla bu kaygıları çalışır ve çocuğun rahatlamasını, sıkıntıları geride bırakabilmesini sağlar.

Hangi terapi tekniği kullanılırsa kullanılsın ortak olan nokta İzmir pedagog un çocukla güvenli ve karşılıklı etkileşime dayalı terapötik ilişki kurabilmesidir. Çocuk güvende hissettiği ve anlaşılacağını öngördüğü ortamda sembolik olarak problemlerini ve çözüm yollarını sunar. Ebeveynlerin ve yakınların evde aşamadıkları noktalarda pedagog profesyonel yaklaşımlarla çocukla çalışarak zaman içinde sıkıntı yaratan durumları egale eder. Yaş olarak ne kadar erken yaşta destek alınırsa hem tüm yaşam için kalıcılık avantajı olacaktır hem de problemlerin aşılması daha kolay olmaktadır.

Buca Aile Terapisi
Buca Aile Terapisi

Buca Aile Terapisi

Aile terapisi desteği için Buca’da destek arayan çiftler ve aileler için bu hizmetle ilgili bilgi verelim. Bireysel terapiden farklı olarak çiftlerin kendi aralarında aşamadıkları sorunlar veya çocukların da içinde bulunduğu, sıkıntılardan etkilendiği düşünülen durumlarda birden fazla bireyin katılımının sağlandığı terapi çeşitidir. Aile terapisi bu alanda deneyimi olan ve eğitimini almış psikolog tarafından yönetilir. Her psikolog aile terapisi yapma yetkinliğinde ve deneyiminde olamaz. Evlilik, ilişki dinamikleri, ebeveyn-çocuk/genç ilişkileri, geçmiş problemlerin etkileri gibi birçok alanda deneyimli ve bilgili psikologların yürütebileceği bir hizmettir.

Aile terapilerinde başat konular; kök aile sorunları, boşanma düşünceleri, boşanma süreci, aldatılma, cinsel problemler(isteksizlik, erken boşalma, sertleşme, vajinismus vb.), şiddetli geçimsizlik, ilgisizlik, iletişim sorunları, aile içi sorunlardan çocuk/gençlerin uğradığı defektler ve duygusal zararlar, travmatik anılar, geçmişin açılması.

Danışmanlık Alacağınız Psikolog’un Bulundurması Gereken Özellikler

Öncelikle uzmanınız Psikoloji bölümü mezunu olmalı, bir süredir aktif danışan görmeli, çalıştığı psikopatolojiler, konular üzerinde vaka deneyimi olmalı. Sizin danışma konunuza benzer şekilde başkalarına fayda sağlamış olması önemlidir(danışan yorumları okunabilir). Çocuk ve ergeneler için uzmanlaşmış pedagoglar 0-18 yaş grubuna hizmet verme açısından daha nitelikli olup, yetişkin, çift, ailelerle çalışan uzmanlar kendilerini bu alanda geliştirirler. Kurumumuz uzmanları daha nitelikli çalışmalar için birbirleri arasında konsültasyon yapmaktadır. Her yaş grubuna özel uzmanlaşmış psikologlar İzmir’deki şubelerimizde desteğe devam ediyor.

Psikolojik Destek Süreci Kaç Seans Sürüyor

Psikolojik destek süreci danışılan konuya, durumun yoğunluğuna ve ne kadar süredir var olduğuna, nasıl bir çalışma gerektirdiğine, danışanın özveri ve çabasına göre değişmektedir. Bazı patolojiler ve hastalıklarda yoğun ve görece uzun süreli terapi süreci gerekmektedir. Örneğin majör depresyon, OKB, kişilik bozuklukları gibi durumlar dirençli ve aylar süren terapi desteği gerektirebilir. Bazı hafif kaygı bozuklukları, panik atak, ilişki problemleri daha kısa sürelerde çözülebilir. Özetle Psikolojik danışma, birkaç seans ile aylara yayılan süreç arasında duruma göre değişiklik gösterir.

Pedagog Nedir, Kimler Pedagog olur

Pedagog, psikoloji ya da PDR bölümünden mezun olmuş, uzmanlık alanını çocuk ve ergenlere ayırmış, oyun terapisi, masal terapisi, resim analizleri, dikkat ve zeka testleri, bilişsel müdahale gibi alanlarda ağırlıklı çalışan bir diğer ismi “çocuk psikologu” olan uzmandır. Ebeveyn danışmanlığı ve aile danışmanlığı çalışma alanlarındadır. İzmir’de tavsiye edilen pedagog bulmak için ebeveynler araştırma yapmalıdır. Çocuk psikolojisi alanında yeterince vaka görmüş ve deneyimli pedagoglar iyi çocuk psikologu denebilir. 0-12 yaş grubu arası çalışan uzman pedagog; 12-18 yaş arası çalışan uzman ergen terapisti denebilir.

Buca Pedagog Ücretleri 2023

Buca’da çocuk ergen alanında hizmet veren pedagog ücretleri 2023 itibariyle 400 tl ile 650 tl arasında değişmektedir. Buca’da özel pedagog olarak Tınaztepe Hastanesi’nde uzman bulunmakta bunun yanında danışmanlık ve terapi merkezlerinde çocukla 50 dk – 1 saat arası ilgilenilen merkez ve kurumlar bulunmaktadır. Çeşitli psikolojik problemlerin çözümünde bilimsel yaklaşımlarla müdahalelerle birlikte kaygılar ve sorunlar ortadan kaldırılmaktadır. Uzman ve kurumlar arasında pedagog fiyat farkları olmakla birlikte aralık yukarıda belirttiğimiz gibidir.