Biten Evlilik Belirtileri Neler

biten evlilik belirtileri neler
biten evlilik belirtileri neler

Biten Evlilik Belirtileri Neler

Evliliklerde eski heyecan, tutku kaybedilebiliyor. Bunun yanısıra itinme, soğuma, tahammülsüzlük gibi duygular günyüzüne çıkmışsa ilişki durumu daha da karmaşıklaşıyor. Özellikle sevgi bitmişse ya da minimum seviyeye indiyse evliliği kurtarmak zorlaşıyor. Biten bir evlilik nasıl anlaşılır? Bitmiş bir evliliğin sinyalleri nelerdir? gibi sorulara cevap verelim.

Evliliklerin ilk ayları cicim ayları olarak geçip çiftler birbirlerinin kusurlarını, eksiklerini görmeme eğiliminde olabilir. Toleranslar yüksek, “seni olduğun gibi kabul ediyorum” uygulanabilirdir. Bununla beraber ilk 2 sene özellikle çok dikkat edilmesi gereken senelerdir. Çiftlerin birbirlerini tanıdığı, birbirleri üstünden kendilerini tanıdıkları risksli dönemdir. Bu süreçte çiftler problem yaşamamak ve hiç sorunsuz geçinmek gibi bir beklentide olurlarsa hayal kırıklığı ve öfke yaşanabilir.

Biten evliliğin bazı belirtileri vardır. Belli başlı olarak şunlar verilebilir:

  1. Öncelik halinden çıkıp geri plana atılmışsanız eşinizin ilgi ve dikkati sizin üstünüzden çıkmıştır. Sizin ona ihtiyaç duyduğunuzu görmez, görse de karşılamaz. Onun için ilişkisinin yolunda gitmesi ya da partnerinin mutluluğu önemsizleşmiştir. Bu tür bir durumun içinde siz yalnız ve sevgisiz hissedersiniz. Eşiniz iş, kök aile, iş, arkadaş çevresi gibi hayatının diğer alanlarına fazlaca vakit ve enerji harcıyordur. Bazı bireylerde telefonla ilgilenme, bilgisayar oyunu vb. davranışları gözlemlenir. Bu seçeneklerin ortak paydası ise içinde sizin olmadığınızdır ya da payınızın gittikçe azalmış olmasıdır.
  2. Cinsellik bir evliliğin tam anlamıyla bittiğini göstermese de “iki yetişkinin evliliği” merkezinde en büyük problemlerden biri olarak değerlendirilir. Evliliğin birçok anlamı olabilir: Düzen sağlamak, çocuk yapmak, giderleri paylaşmak, mantık evliliği, çok iyi anlaşmak(arkadaşlık kısmı) ve cinsellik paylaşımı. Cinsellik yemek, uyku gibi birincil biyolojik ihtiyaçlardandır. Bir evlilikte cinselliğin olmaması ya da yok denecek kadar az olması, zoraki bir aktiviteymiş gibi bir duruma evrilmesi kırmızı alarm olarak nitelenebilir. Partnerlerden en az birinin cinsel mitleri, yanlış inançları, cinselliğin sadece çocuk için yapılacağı inancı, evlilikte ebeveynlik rolü gibi faktörlerin bulunması cinselliğe ket vurur. Bu tür bir durumda bitmiş bir evlilikten bahsedemeyiz, sadece birey farkında olmadan evliliğinin sorunsuz devam ettiğini düşünür. Diğer partner bundan hoşnutsuz olabilir.
  3. Anlayış, paylaşım, ortak paydalık, birbirini tutma&savunma, ekip olmak kalmadıysa. Canhıraş birşey anlatıyorsun fakat eşin telefonuna bakıyor, TV izlerken üstünkörü hıhı diyor, kayıtsız ve umursamaz bir görüntü veriyor. Zaman zaman bu tür hoş olmayan tutumları hepimiz yapabilsek de bunun sayısı sıklığı önemli. Ev içindeki tutumlarda bunlar geneli kapsıyorsa eşinizin ilgi kaybı olabilir. Siz dile getirseniz dahi kabul etmeme yönünde ilerler ve çözmeye yönelik girişmezse evlilik müessesesini sarsacak birikimler yaratılmış olur.
  4. Eşiniz bekar arkadaşlarıyla vakit geçirip ailenin bir parçası olmaktan çok bireysel hareket ediyorsa. Sizinle ya da varsa çocuklarla ilgilenmiyor, ilgilendiğinde de zorakilik hissiyle yapıyorsa evlilik ilişkisinden iyiden iyiye ayrışma var demektir. Elbette ki her partner bireysel zaman geçirebilir, geçirmelidir de. Herkesin özerk kendi alanı olmalıdır bu sağlıklıdır. Fakat bu oran artmışsa, beraberliğe pay ayrılmıyorsa orada ciddi sıkıntılar var demektir.
  5. Partneriniz geçmişte ve/veya yakın zamanda duygusal ya da cinsel anlamda sizi aldatmışsa ve bundan derin şekilde pişmanlık ve mahcubiyet duymuyorsa kafasında bazı şeyler bitmiş olabilir. Hal böyleyken bazı bireyler düzeltme çabası içine girerler bazıları ise pervasız ve vurdumduymaz bir hale bürünürler. Ne olursa olsun ilişkide ihanet ve aldatma sarılması zor yaralar açar. Bu durum aranızda saygının, sadakatin kaybolduğunu gösterir.

Evliliklerde kafa karışıklığı, “eşimin sevgisinin bittiğini nasıl anlarım?”, “mutsuz evlilik nasıl olur?”, “bitmiş ilişki nasıl anlaşılır?” gibi soru işaretleri olabiliyor. Birkaç maddeyle en sık görülen evliliğin bitmesi ile ilgili yazımızla size yardımcı olmaya çalıştık. Evlilik ile ilgili diğer yazılarımıza sitemizden ulaşabilirsiniz.