Narsistin Cinsel Hayatı

narsist cinsel hayatı
narsist cinsel hayatı

Narsist kişilerin cinsel hayatlarında kendilerini kanıtlama çabası(performans kaygısı), partnerine üstünlük kurma ihtiyacı, partneri tatmin etme görevi gibi tutumları olduğunu biliyoruz. Narsist kişinin partneri yer yer uçarı ve sıradışı bazı davranışları aşırı bulabilir. Hayatlarının birçok alanında kendini kanıtlama kaygısı güden bu yapıdaki kişilerin yatak odasında da bu tür bir pozisyonda olmaları şaşırtıcı değil. Bu yazıda narsistlerin cinsel hayatları nasıldır? sorusuna yanıt veriyor olacağım.

Narsistler sansasyonel, ekstrem, heyecanlı şeylerin peşinden gidip rutin ve aynılıktan uzak durabiliyorlar. Cinsel yaşamlarında da fanteziler, çok eşlilik, uç istekler, sadizm eğilimi gibi değişkenliklerde kendilerini gösterebilirler. Klasik narsist ve gizli narsist cinsellik bakımından ayrılırlar. Klasik narsistler daha çok otorite kurma, kontrolü elimde tutmaya eğilimliyken gizli narsistler daha çekimser, pasif, renksiz bir cinsel yaşama sahip olabiliyor. Gizli narsistleri de 2 ana başlığa alırsak; ilk kısım karşı cinsten çekinen ve geçmişte doyurucu ilişkiler yaşayamayıp şuanki eşi – partneriyle yüksek dozda cinsellik yaşamak isteyen yani bir nevi telafi eden; ikinci kısım ise daha aseksüel tarzda yani libidosu düşük, partneri talep etmeden çok fazla birleşme istemeyen kısım.

  •  Narsistlerin love bombingde uyguladığı duygusal ve davranışsal yoğun ilgi tutumu yatakta da vardır. Başlarda partnerin gözünde seks tanrısı/tanrıçası gibi görünmek isteyen narsist, ilerleyen sürelerde eğer bir de hayatında 3. kişiler varsa cinsellikte ilgisizlik, isteksizlik, kayıtsızlık sergileyebilir.
  • Partnerinin arkadaşlarına yönelik fanteziler geliştirebilir. Bazı narsistler partnerini yeterince sindirmişse tekliflerde dahi bulunabilir. Unutulmamalıdır ki herşeyi kendine hak görebilmesi buna sebep olur. Partnerini kısıtlayan – kıskanan narsist aslında kendi zihninde benzer şeylere sahip olduğu için partneri de benzer şekilde fantezilere sahip olabilir şüphesiyle ona kıskançlıkla yaklaşır. (Projeksiyon)
  • Ters ilişki talebinde sıklıkla bulunurlar. Kontrol etmek, üstünlük sağlamak, tepeden bakmanın bir tezahürü de yatakta partnere acı verme potansiyeli olan bu ilişki türüdür.
  • Evli narsist, eşi tarafından reddedilmeyi hazmedemez. Öfkelenebilir veya eşini cezalandırabilir. Eşi istemediği halde ona tecavüz edebilir. “Evliysek ve kocansam benimle birlikte olmak zorundasın” gibi sert yaklaşımla eşinin isteğinin ya da arzusunun önemini yok sayarak zorla ilişki isteyebilir.
  • Özellikle erkek gizli narsistlerde anneye düşkünlük varsa(anne kompleksi), eşini annesiyle özdeşleştirebilir. Annesinden aldığı bakımı eşinden bekleyebilir. Eşini hizmetçi, işini gören bir anne gibi bilinçdışı gören narsist haliyle eşini şehvetle arzulamayacaktır. Çünkü bir nevi annesini arzulamış gibi olacağı için cinsellikten kaçar. Bu tür durumlarda 3. kişilerle birlikte olmak ya da mastürbasyon ile cinsel ihtiyacını giderebilir.
  • Grandiyöz narsistler cinsellikte sadistik eğilimler gösterebilir. Partnere veya eşe acı vermek, hakimiyet kurmak, aşağılamak, kaba kelimeler kullanmak gibi şeyler onu tahrik edebilir. Yatakta daha hakim taraf olurlar, partnerin boyun eğmesini ve pasif kalmasını bekleyebilirler. Koşulsuz şartsız ona uyulması durumu cinselliğinde de kendini gösterir.