Narsisti Alt Etmek

narsist nasıl alt edilir
narsist nasıl alt edilir

Narsisistik kişilik bozukluğu ile ilgili bireyler özellikle partner ve eşlerinde bu tür bir kişilik varsa çeşitli zorlanımlar içine girip belli başlı durumları merak edebiliyor. Narsisti alt etmek de bunlardan biri. Bireyler buna ihtiyaç duyuyor çünkü bu bireylerle ilişki içinde olmak, özellikle uzun ilişki içinde olmak oldukça yıpratıcı. Sürekli alttan almaktan canı çıkanlar, sürekli kendinden gidenler artık “narsisti nasıl alt ederim” in peşindeler.

Diğer yandan narsist ne zaman saygı duyar konusu da ayrıca merak ediliyor. Bu makalemizi okuduktan sonra Youtube’da Psikolog Kağan AY kanalımızda konuyla ilgili birçok video mevcut. Kanalımızda birçok sorunuza cevap bulabilirsiniz.

Kısaca narsist ne zaman saygı duyar dersek, önce narsistin saygı duymadığı kişi çerçevesini çizelim: Sınırları belli olmayan, saygısızlığa ve aşağılamaya göz yuman, zaafları ve kaybetme korkusu yüksek olan, kendi değerinin farkında olmayan, sevgiye ve ilgiye aç olan, aşırı fedakar ve kendini geri plana atıp kendinden çok ötekileri düşünen kişilere karşı narsist saygı duymaz. Bilakis değersizleştirir. Bu yüzden yazdığım maddeleri kendinizde görüyorsanız geliştirmek için zaman kaybetmeyin. Narsistin saygısını ancak bu alanlarda kendinizi güçlendirerek kazanabilirsiniz ki onun bile garantisi olmamaktadır.

Narsist Nasıl Alt Edilir

Narsisistik kişilik bozukluğu, narsistle yaşamak, narsistin birçok yönünü anlamak ile ilgili sitemizde birçok makale mevcut. Peki narsist nasıl alt edilir, manipülatif ve her daim üste çıkan yapısıyla onu alt etmek mümkün müdür bu yazımızda işte buna değiniyoruz.

 

  •  Narsistler güç dengesini iyi gözlemler ve buna yönelik hareket eder. Kendi elinde koz niteliğinde olan ne varsa kullanıp diğer bireyi sindirebilir, korkutabilir, bastırabilir. Onunla tatlı dille konuşmaya çalışmak, anlayış – empati beklemek sonuçsuz karşılanacaktır. Onunla onun dilinden konuşmanız gerekir. Hiçbir ilişkide bulunmaması gereken bu güç yarışı ve eldeki kozların kullanılması durumu narsistlerle olan beraberliklerde kaçınılmaz oluyor. Eğer narsistin korkularını ve bağımlılıklarını biliyorsanız o noktalar zayıf yanlarıdır, size yönelik saldırı&suistimali olursa onun zayıf olduğu noktalardan ilerleyin. Dolaylı olarak da size ne yaptığını anlama fırsatı vermiş oluyorsunuz. Tam derin bir empati kurmasa da “ya ben ona böyle yapıyormuşum şimdi o bana yaptı, bu baya can acıtan birşeymiş” gibi bir sorgulamaya girme şansı doğar. Bu dahi davranışlarını tam olarak değiştirme niteliğinde olmaz. Nihayetinde ise hiçbir şey yapmamaktan yeğdir.
  • Bir ilişki – evlilik içindeyseniz ve sürekli alttan alan, fedakarlık yapan, susan, görmeyen, idare eden roldeyseniz narsist bu özelliklerinizi bilir ve bunları suistimal edebilecek potansiyeldedir. Bir süre bu dengede giden ilişkiye narsist alışmış hale gelir. Bir nevi eğer onun eli ayağı, zor anlarında yanında olan kişi pozisyonundaysanız sizden kolay kolay vazgeçemez. Size bunun tersi gibi gösterebilir. Yani sizin hiçbir değeriniz yokmuş gibi, her an ayrılabilir gözü karalığı ile hareket etmesi, sonucunu düşünmeden rahat davranışlar sergilemesi sizi yanıltabilir. Bunlar size gösterdikleridir, bir de göstermekten korktuğu size bağlılık&bağımlılıkları bulunur. Eğer cesaretinizi toplayıp “en kötü ne olabilir?” sorusu da sizi korkutmuyorsa narsiste karşı bir nevi başkaldırı, isyan bayrağı dikmek şart olur. “Bana her istediğin zaman istediğin gibi davranamazsın!” mesajını sesiniz titremeden vermeniz dengeleri hayli değiştirecektir.
  • Narsistler ilişkilerde ne kadar dominant, baskın görünse de partnerinin özgüvenli ve bağımsız olmasından korkarlar. Eğer etrafınızda kimse kalmadıysa, aile – arkadaşlık – sosyal ilişkiler bağlamında yalnızsanız narsistin insafına kalırsınız. Fakat eğer kendinize yatırım yapmaya başlarsanız bu hem narsistte kaybetme korkusu yaratacaktır hem de size davranış ve tutumları daha ılımlı hale gelecektir. Örneğin spora başladınız, yürüyüşe çıkıyorsunuz, akşamları arkadaşlarınızla cafede oturmaya çıkıyorsunuz. Bu tür aktiviteler narsiste “hayatım senden ibaret değil” mesajını verir. Özgüveniniz artar, duygu durumunuza yansır ve daha mutlu, keyifli, hayattan tat alır halde olursunuz. Narsist birey size dilediği gibi zorbaca davranamaz, psikolojik şiddet uygulayamaz. Unutmayın; narsist zayıflatır ve güçsüzleştirir. Kanadınızı kırdıktan sonra sömürür. Güçlenir ve ayaklarınızı sağlam basarsanız işler tam tersi yönde sizin için olumlu anlamda değişir.
  • Grey rock method olarak geçen Türkçe’ye gri taş olarak çevrilen tekniğin amacı şudur: Eğer onun istediği ilgi ve beslenme imkanını verirsen sömürülürsün. Dolayısıyla onun suistimalinden ve baskısından sıyrılmak istiyorsan onun gözünde “sıradan”, “onun dikkatini çekmeyecek pozisyonda” konumlanman gerekiyor. Kayıtsızlık, omuz silkme, ilginizin başka noktada toplanması onun ataklarını bertaraf edebiliyor. Narsistin gözünde renkli, canlı, parlayan, dikkat çeken bir taş olmak yerine gri ve sıradan bir taş olmayı seçerseniz yanınızdan geçip gidecektir(Metaforik olarak). Bu teknik daha çok birlikte yaşanan ve yoğun psikolojik şiddet barındıran ilişkilerde kullanılması önerilir.

Narsist nasıl alt edilir? sorusuna cevap verdik. Narsisistik kişilik bozukluğu ile ilgili makalelerimiz için blog sayfamıza uğrayın. Konuyla ilgili videolarımız için Youtube sayfamızda onlarca video bulunmakta, göz atabilirsiniz! Duygusal – manevi sıkışmışlık ve zorluk içindeyseniz bize ulaşıp uzman desteği alabilirsiniz. Sorunları ve sıkıntıları beraber aşmak ve güçlenmek için bir yerden başlayın. Sağlıcakla!