Karşıyaka Aile Terapisi

karşıyaka aile terapisi
karşıyaka aile terapisi

Karşıyaka aile terapisi hizmeti evli çiftlerin gerek kendileri gerekse çocukları ile aldıkları psikolojik destek ve danışmanlık hizmetidir. Aile terapisini bu alanda özel eğitim almış psikolog yönetir. Aile terapisinde aile dinamikleri, geçmiş  yaşam deneyimleri, güncel problemler, varsa çocuklarla ilgili durumlar (problemlerin çocuklara yansıması, çocuklarda gözlemlenen psikolojik sorunlar) işlenir. Psikolog yönlendirme ve yaratacağı farkındalıklarla başvuru sebepleri olan sıkıntıların minimuma inmesi, ortadan kaldırılması için çalışır.

Aile terapisi başvurularında sık karşılaşılan konular; kök aile sorunları, cinsel problemler, aldatılma, ilgi ve sevgide azalma, kıskançlık – kısıtlama, ebeveynlik – çocuklarla ilgili sorunlar, çiftler arasında maddiyattan kaynaklanan anlaşmazlıklar başı çekmektedir. İletişim eksikliği sık görülen diğer bir problem olmakla beraber seans odasında iletişim yetenekleri geliştirilir ve çiftin konuşabilir hale gelmesi zamanla oturur.

Tavsiye Edilen İzmir Karşıyaka Aile Terapisti

Aile terapisti mutlaka aile bireylerine genç – ebeveyn fark etmeksizin objektif yaklaşır. Aktif şekilde anlatıları dinler ve dahil olur. Çözüm odaklı yaklaşımla problemler nasıl geride kalır, aile önüne nasıl umutla bakabilir çözümlemelerle ilerler. Aile danışmanlığı olarak da geçen bu psikolojik danışmanlık çeşitinde özellikle şiddetli geçimsizlik yaşayan çiftlerde boşanma kelimeleri konuşulabiliyor. Çiftlere tavsiyemiz aşılamayacak bir problem yoksa ilk etapta adliyenin adres olarak alınmasındansa yetkin bir aile terapistinden destek alarak ilerlemeleri olmaktadır. Evlilikler kurtulabilmekte, sorunlar çözülebilmektedir. Bazı vakalar kolay, bazı vakalar daha zorlu olabilse de iki tarafın da yapıcı olması eninde sonunda birlikte yürüyebilmeyi sağlar. Çocuklu ailelerde özellikle çocukların boşanmadan etkilenmesi faktörü de akıllarda olmalıdır.

Aile terapisinde görüşme sıklığı bireysel terapiye göre daha uzun tutulabilir. Seans sayısı olarak da süreç daha kısa sürebilmektedir. Çiftin belli başlı problemleri geride kaldıkça, iletişim becerileri edinildikçe danışmanlık yavaş yavaş bitirilebilir veya takip odaklı uzun aralıklı görüşmelerle bir süre daha devam edebilir. İlk etapta çiftler genellikle büyük sıkıntılı durumlara girince danışıldığı için görüşme sıklığı yakın tutulabilir.

Karşıyaka’da aile terapistiseçerken belli başlı kıstaslar göz önünde bulundurulmalıdır. Her şeyden önce danışmanın yüzlerce saat çift ve ailelerle çalışmış olması, vaka deneyiminin olması gerekir. Deneyim, bu hizmette başlıca kıstastır. Diğer yandan aile terapistinin objektif, adaletli tutum sergilemesi, çözüm odaklı yaklaşım sergilemesi önemlidir. Kurumumuz aile terapistleri, başta kurucu Psikolog Kağan AY, birçok evlilik kurtarmış, çocuk psikolojisine hakim olarak ebeveynleri çocuk odaklı yönlendirmiş, çiftlere birçok beceriler kazandırarak geçinme kısmında destek olmuştur.

İletişim Becerileri

Çiftlerde en sık görülen problemlerden biri olan iletişim sorunu, seans odasında güvenli bir ortamda uzmanın desteğiyle partnerleri konuşabilir seviyeye getirmek amaçlanır. Partnerler hangi noktalarda tetikleniyor, öfkeleniyor, tartışma nasıl başlıyor gibi farkındalıklara ulaşılır. Ardından bu farkındalıklar hem seans odasında hem seans dışında gündelik yaşama yansıtılır ve anlaşabilme yetisinde ilerlemeler kaydedilir.

Çözümlenemeyen Problemleri Çiftler Kendi Arasında Deşmemeli

“Biz çok konuştuk bu problemleri zaten; fakat bir sonuca varamıyoruz.” tarzı cümleler söylenmeye başladıysa çift patinaj çekiyordur, kısır döngüde birbirlerini yıpratmaktan, geçmişe takılmaktan çıkamıyorlar demektir. Objektif, köprü görevi gören işinin ehli bir psikolog ile çift danışmanlığında bu tür problemler incelikle ele alınıp sonuca bağlama noktasında iki tarafı da memnun edecek kararlar alınmalıdır. Zaman içinde sorunların çözümlenmesiyle öfke, itinme gibi duygular yerini sevgi, yakınlık, şehvet gibi duygulara bırakıyor.

Evlilik Danışmanlığı Karşıyaka

Evli çiftler çeşitli sorunlardan dolayı çözümleyemedikleri anlarda çaresiz kalabiliyorlar. Her ne kadar yakın çevrelerinden yönlendirme alsalar da yeterli olmayabilir. Alanında uzman psikologlar evlilik ve çift danışmanlığı ile partnerlere destek verir. İletişim problemleri, tartışmadan konuşabilmek, suçlamadan anlaşabilmek, empati geliştirmek, aktif dinleyici olabilmek, ekip olmak, destekleyici ve manevi açıdan birbirini besleyebilmek gibi birçok alanda ihtiyaç doğrultusunda çalışılır. İzmir evlilik terapisti, çiftlere objektif yaklaşır ve kesinlikle bir tarafı haklı bulmak gibi bir eğilimi olmaz. Çiftlerin düşünmelerini ve problemlerini nasıl çözebileceklerine dair beceriler kazandırmayı amaçlar, yer yer çiftlerin tıkandıkları durumlarda yönlendirme ve deneyimlerini paylaşmak yoluna gider.

Karşıyaka Aile Danışmanlığı 2024 Ücretleri

İzmir Karşıyaka’da bulunan psikolog ofisleri serbest bir ranjda ücretlerini belirlemektedir. 2024 senesi aile danışmanı ücretleri ortalama olarak 500 tl ile 900 tl arasında değişmektedir. Evlilik ve çift terapisi bireysel görüşmelere göre daha incelikli ve hassas bir çalışma gerektirmektedir. Bazı seanslar biresel terapi süresinden daha uzun olabilmekte, ücretler kurum ve psikologlar arasında değişmektedir.