İzmir Ergen Terapisti – Çocuk Ergen Psikologu

izmir-ergen-terapisti
izmir-ergen-terapisti

İzmir ergen terapisti – çocuk ergen psikologu merkezi olarak 12 – 18 yaş arası gençlerle yoğun olarak çalışıyoruz. Birçok ergenlik sorununda ailelerin ve gençlerin destekçisi olduk. Okul problemleri, telefon – tablet – bilgisayar bağımlılığı, öfke kontrolü, içe kapanma, özgüven sorunları, kendine zarar verme davranışı, sınav kaygısı gibi birçok alanda psikolojik destek hizmeti vermekteyiz. İzmirde tavsiye edilen ergen terapisti olarak bu konuda bilgi verdiğimiz yazımıza hoşgeldiniz.

Ergen Terapisti Psikolog

Çocuk ergen terapisinde 0-12 yaş arası çocuk psikolojisi olarak tanımlanırken 12-18 yaş arası ergenlik dönemi dediğimiz çocukluk ve yetişkinlik arasında bulunan, kişiliğin & karakterin iyice oturduğu önemli bir geçiş dönemidir. Hormonal değişimlerle birlikte de gelişim hızlanır, psikolojik açıdan ebeveynlerle olsun hayatın diğer bölümlerinde olsun çeşitli zorlanım ve problemler baş gösterebilir.

İzmirde ergen terapisi alanında hizmet veren kurumumuz, ebeveynlerin tavsiye ve tercih ettiği önde gelen çocuk ergen danışmanlığı merkezidir. İyi bir ergen terapisti arıyorum diyorsanız iletişim sayfamızdan bize ulaşarak aklınızdaki tüm soru işaretlerini sorabilir, bilgi ve randevu alabilirsiniz.

sık görülen ergenlik sorunları
Sık Görülen Ergenlik Sorunları

Sık Görülen Ergenlik Sorunları

İzmir’de psikolojik danışmanlık merkezlerine baş vuran ailelerin ergen grubu çocuklarında görülen problemlerden başlıcaları telefon – tablet – bilgisayar bağımlılığı, okula gitmek istememe, aile ile paylaşılamayan duygusal problemler(romantik ilişki, arkadaşlıklar, akran zorbalığı, taciz, cinsel istismar, vücuttaki değişimler vb.), sınav kaygısı, yetersizlik duyguları, sevilmediğine yönelik inanç, yeme problemleri, kendisiyle barışık olmama, güzel değilim inancı, özgüven problemleri gibi birçok psikolojik sorunda destek veriyoruz.

Unutmayın ki sorunlar karşısında çaresiz hissettiğinizde yalnız değilsiniz. Ebeveynler bazı noktalarda eli kolu bağlı kalabiliyor, fayda sağlayamayabiliyor. Bu gayet normal. Çocuğun rahatça açılabileceği, güvenebileceği bir uzmana iç dünyasını aktarması dahi başlı başına büyük fayda sağlarken psikolog ve pedagoglar da her çocuğa farklı yaklaşım geliştirerek terapi ekolleriyle, çeşitli teknik ve müdahalelerle gelişim içinde olmaya katlı sağlar.

Ergen Terapisi Nasıl Olur

Ergenlerle çalışırken gencin güvenini kazanmak mühimdir. Özellikle ebeveynlerin ön ayak olmasıyla ve çok istekli gelmeyen ergenleri terapistin rahatlatması, gizlilikle ilgili kaygılarını gidermesi, onu anlayacağına yönelik sinyaller vermesi yerindedir. Gençler psikologunun kendisine yardımcı olup olamayacağını, fayda sağlanıp sağlanamayacağını kestirirler. Özellikle ilk birkaç görüşmede bu belli olur.

Ergen terapisti, gençle olan görüşmelerinde ve özellikle ilk görüşmede aileden aldığı bilgilerle gidişata göre bir çalışma planı oluşturur. Odaklanılması gereken ana başlıkları saptar. Örneğin; ebeveynlerle ilişkiler, kız-erkek arkadaş, dersler, erteleme, mükemmeliyetçilik, özgüven, kendini yargılama davranışı, aşırı fedakarlık, öfke patlamaları vb. ön plana çıkan fenomenleri çalışır.

Vakaya Göre Çalışmayı Seçiyoruz

Her danışılan vaka birbirinden farklıdır. Bazı durumlarda patoloji odaklı belli başlı sorunlara yönelik müdahaleler(örn: depresyon, takıntı vb.) ile çalışılırken bazı durumlarda ergenin ön gözle görülür sorunu gözükmese de rehbere, yönlendirmeye, bir mentöre ihtiyacı olabilir. Bu tür durumlarda ileriye hazırlık, uzun vadede kazanımlar hedeflenir. Örneğin anne babası boşanmış bir erkek çocuğunun baba figürü yoksunluğu durumunda erkek bir ergen terapisti ile çalışması ona psikoseksüel anlamda katkı sağlar. Anneler bu anlamda ister istemez yetersiz kalabilirler. Psikologuyla ideal bir ilişki kuran genç, uzmanını sadece uzman bir psikolog olarak görmekten çok abi, baba, bilge kişi, yol gösteren olarak da görebilmekte, buna ihtiyaç duyabilmektedir.

Süreç İçinde Bilgilendirme

Gençlerle süreç içindeki çalışmaları yapıp bırakmıyoruz. Periyodik olarak belli seans aralığında ya da önemli görüldüğü zamanlarda ailelere bilgilendirme seansları yapıyoruz. Danışan gizliliği esastır, güven duygusunu zedelemeden gencin izni alınarak ailelerle görüşüyoruz. Bazı durumlarda genç ve aile üyeleri ile beraber seanslar yapıyoruz. Diğer yandan tam bir içerik vermeden, danışan gizliliğini ihlal etmeden ve gençten izin alma gerekliliği bulunmayan belli başlı gidişatla ilgili bilgileri ailelere iletiyoruz. Gerekli yönlendirmeleri yapıyor ve ebeveynlerin davranış tutumlarıyla ilgili rehberlik ediyoruz.,

Çeşitli Terapi Ekolleri ile Çözüm Odaklı Yaklaşım

Kurum olarak belli durumlar dışında uzun uzadıya terapileri tercih etmiyoruz. Aileler ve ergenler sorunlarla uğraşıyor, yer yer çözümsüz ve çaresiz kalıyor. Tam bu noktada devreye girip problemleri egale etmek için destek veriyoruz. Misyon yaşanılan problemin olabilecek en kısa sürede ortadan kaldırılması ve pozitif duygularla hayata devam edilmesi yönündedir. Bunun için bilişsel davranışçı terapi, ebeveyn – genç görüşmeleri, hipnoterapi, EMDR, psikodinamik psikoterapi, Jungiyen terapi gibi yöntemlerle çalışıyoruz. Uzman ergen psikologu kadromuzla başta kurucumuz olmak üzere ailelerin yanındayız.

Ergenlerde Sık Görülen Sorunlara Dikkat

Teknolojinin kullanımının artması, koronavirüs sürecinin olumsuz etkileri, ebeveynlerin kent yaşamında yoğun çalışması, eğitimci ve öğretmenlerin rehberlik – yönlendirmede eksik kalması gibi birçok faktörün birleşmesiyle ergenler boşlukta hissedebiliyor, güzergahsız hedefsiz kalabiliyor. Yeterli iletişim becerileri ve olanakları da yoksa içe kapanılıyor ve bu da birçok probleme gebe olabiliyor. Ergenlerde sık görülen psikolojik problemler şöyledir:

Kendine zarar verme davranışı, mastürbasyon – ekran – teknolojii bağımlılığı, yalan söyleme davranışı, okula gitmek istememe & akademik hayata karşı kayıtsızlık, ev içi sorumluluklardan kaçma, otoriteye karşı aşırı tepkiler, öfke patlamaları ve ağlama krizleri, içe kapanıklık, özgüven ve özdeğer problemleri, sınav kaygısı, anne babanın boşanması sonrası sıkıntılar, utangaçlık gibi problemler en sık görülenlerdir.

Çocuk Psikologu Çocuk Psikiyatristi Farkı

Aileler çocuk ve gençleri için hangi uzmana başvuracaklarını bilemiyor. Bu konuyu aydınlatacak olursak gencin sorununun anlaşılmak, içini dökmek, konuşarak problemleri mentalite anlamında zihinsel kazanımlarla çözmek ve uzun vadeli kalıcı edinimler ise ergen terapisti ile çalışılması uygun olacaktır. Ergen psikologu çocuğunuzla birçok koldan ilgilenir. Çocuk psikiyatristi ise daha çok teşhis koymak ve ilaçla tedavi için çalışır. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, depresyon, kaygı bozuklukları gibi sık görülen sorunlarda ilaç gereksinimi varsa bu ihtiyacı karşılar. İlaçsız tedavi istiyorum, ilaç kullanmak istemiyorum diyen ebeveynler bir psikolog – pedagog tercih etmelidir.

Ergen Terapisi ve Psikologu İzmir Sıkça Sorulan Sorular

  • Terapi seansları nasıl ilerliyor?

İlk görüşmede ebeveynlerden en az biriyle görüşülür, yakın varsa yakın alınır. Amaç ergen ve aile ile ilgili, geçmiş yaşantılar, travmalar vb. ile ilgili detaylı bilgi almaktır. Anamnez dediğimiz bu seans sürecin en önemli görüşmelerinden biridir, süreci sağlıklı gerçekleştirebilmek adına bu aldığımız bilgiler değerlidir.

İlk görüşmenin sonlarına doğru genç ile görüşülür, tanışılır, temel bilgiler verilir. 2. seansla birlikte artık ergenle çalışmaya başlanır. Süreç içinde ebeveyn görüşmeleri yapılır, geribildirimler ve yönlendirmeler yapılır. Ebeveynlerin – yakınların bilmesinin faydalı olacağı, yapmaları gereken yönlendirmeler psikolog tarafından iletilir. Kaygılar ve soru işaretleri varsa giderilir, yapılan çalışmalar ve gelişmeler değerlendirilir.

  • Ergenle çalışan psikologda hangi özellikler bulunmalı?

Her psikolog ergen terapisi alanında çalışamaz. Psikologun ergenlerle yoğun olarak çalışmış, deneyimli olması gerekir. Ergenler, yetişkinler kadar kolay işbirliği yapmayabiliyor. Ailelerinin önayak olması ile de psikolojik danışmanlık merkezine gelebiliyorlar. Bu noktada en önemli kıstaslardan biri gencin güvenini kazanmaktır. Ergen terapisti, rahat bir ortam oluşturup gencin kendini açabilmesine alan yaratmalıdır. Bilmişlik ya da yönlendiricilik alanında kendini geri tutması, daha çok anlayış ve etkin dinleme rolünde olmalı. Gencin yaşına inip vaktin gerektirdiği trendlere, teknolojiye aşina olmalı.

  • Ergen terapisi ne zaman alınmalı?

İzmirde ergen terapisi desteği almak için çaresiz kaldığınız anlar, akut gelişen kriz anları, aile – okul gibi gencin yaşam alanlarında meydana gelen problemler mevcutsa, gencin ailesine, arkadaşlarına anlatamadığı, içini dökemediği durumdaki ihtiyaçta, gencin kendine veya çevresine zarar vermesi, öfkesinin sık ve yoğun olması gibi süreçlerde psikolog desteği alınması uygundur. Buraya yazdığımız bu maddelerin dışında mutlaka farklı durumlar da vardır. Bazı ebeveynler ve gençler mentörlük, geleceğe hazırlanma, mentalite oturtma, kişilik gelişimi, kendini tanıma gibi alanlara önem gösterip belli başlı sorunlar olmasa da bir ergen psikologu ile çalışmaktalar.

  • Ergen psikologu görüşmeleri seans aralığı ne kadar olmakta?

Danışılan konu ve yoğunluğuna bağlı olarak seans aralıkları değişmektedir. Özellikle sürecin ilk başlarında görüşme araları uzun tutulmaz, verimlilik düşer. Genellikle 1 ya da 2 haftalık aralıklarla başlanır. 3 hafta aralığı gidişata göre tercih edilirken, 1 ay daha çok takip odaklı bir çalışmada kullanılır.

  • Çocuk Ergen Danışmanlığı verimlilik sonuçları ne zaman görülür?

Bazı durumlarda ilk birkaç görüşmede gözle görülür değişimler alıyorken bazı konularda da daha sürece yayılan çalışmalarla birlikte orta ve uzun vadede kazanıyoruz. Kurum olarak olabilecek en kısa zamanda verim almak misyonuyla çalışıyoruz, bu sebeple uzun uzadıya terapilere gerek kalmadan yüzler gülüyor. Uzun soluklu danışmanlıkta kişilikle ilgili sağlam temellere oturtulan zemin sağlamaya yönelik çalışıyoruz.

Bize Ulaşın! Çocuk ve ergenlik çağı problemleri ve çözümleri için beraber sorunlarınızı ele alıp geride bırakalım.

Ergen çocuğunuz varsa ya da bir yakınınız için araştırma yapıyorsanız iletişim sayfamızdan asistanımız üzerinden bilgi almaktan çekinmeyin. Unutmayın, çözümsüz problem yoktur, doğru dokunuş ve adımlarla birçok problemi geride bırakabiliyoruz. İzmir’de tavsiye edilen psikolojik danışmanlık merkezi olarak sizlerle de tanışmak için sabırsızlanıyoruz.