Panik Atak Nasıl Geçer

panik atak nasıl geçer
panik atak nasıl geçer

Panik Atak Nasıl Geçer

Panik atak nasıl geçer? sorusu bu hastalıktan muzdarip kişilerin merak ettiği en önemli soru. Bu yazımızda bu rahatsızlıkla ilgili bilinmesi&yapılması gerekenler, terapi ve tedavilerle ilgili bilgiler bulacaksınız. En baştan söyleyelim: Panik atak çözümü olan, geride bırakılabilen, bireylerin yollarını ayırabildiği çaresiz olmayan bir durumdur. Yeter ki doğru yönlendirmelerle birlikte bu hastalığa karşı güçlenmek isteyin.

Panik Atak Nasıl Geçerden Önce Panik Atak Nasıl Geçmezi Bilmek Lazım

Panik atak, gerek bazı uzmanlar gerek kişisel gelişimciler vb. tarafından anlaşılmayan, sığ yaklaşımlarla üstüne gidilen bir bozukluk. Örneğin kişilere sadece baş etme araçları sunuluyor. Bunların başında nefes kontrolü, çevredeki eşyaların isimleri – renkleri say gibi telkinlerle anı kurtarmak kısmında kalınıyor. Bu yaklaşım panik atağı bitirmez. Bu tür baş etme mekanizmaları evet faydalıdır, fakat hastalığı kökünden temizleyecek araçlar değildirler.

Panik Atak İçin Doğru Terapi

Psikolojide birçok terapi yaklaşımı vardır. Hepsinin çalışma şekli farklıdır ve hepsi ayrı ayrı işe yararlar. Buraya hepsini yazamayız fakat birkaç tanesiyle ilgili bilgi verebiliriz. Kendinize uygun gelen yaklaşımı benimseyerek uygun uzmanla panik atağı yenmek için destek alınabilir.

  • Bilişsel Davranışçı Terapi: Yaygın kullanılan terapilerden BDT, özellikle kişiye düşünce-duygu-davranış üçlüsüyle ilgili hakimiyet kurmayı benimser. Seanslar yapılandırılmıştır yani önceden nelerin çalışılacağı bellidir. Seans süreleri kesin sınırlarla belirlenmiştir. Kısa süreli terapiler grubuna girer, ödevler verilir, bilişsel hatalara ağırlık verilir.
  • Psikodinamik Psikoterapi: BDT’ye nazaran daha uzun sürer, bireyin geçmiş yaşantılarına odaklanır. Kişinin duygusal zorlanmalarına, travmalarına, aile yaşantısına, genel hayatıyla ilgili kişiyi etkileyen faktörlere odaklanılır. Mekanik değildir, hayatın içinde olanlar seans odasına yansıtılır. Sebep-sonuç ilişkisi ile farkındalık geliştirmek amaçlanır.
  • EMDR: Göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme anlamına gelen bu terapi ekolü geçmiş anılar üzerinden çalışır. Travmatik anıların duygusal yüklerini hafifletmek ve kişinin üstündeki etkilerini ortadan kaldırmayı hedefler.

Panik Ataktan Kurtulanlar Neler Söylüyor

Bir zamanlar panik atak geçirip artık bunu yaşamayanların ortak noktaları var. Herşeyden önce “bir an önce kurtulmalıyım, bunu yaşamamalıyım” demek yerine “ben bunu zamanla üzerimden atacağım ve bunun için gerekenleri yapacağım” mentalitesinde oluyorlar.
İkincil korku dediğimiz korkunun kendisinden korkmayı bırakabilenler panik atağı atlatıyor.
Belirsizliğe karşı tahammülünü artırdıklarını görüyoruz. Kontrol etmek ihtiyacı hisseden ve bunu davranışa dökenler malesef panik atakla devam ediyor. Bilme isteğini bırakıp bilmemenin rahatsızlığını göze alabilenler bu rahatsızlığı geride bırakıyor.

Panik Atak Bir Kaygı Bozukluğudur

Panik atak bir kaygı bozukluğu ayağıdır. Yani kişinin belli sebepler üzerine(en çok görülenlerden sağlık, ölüm, ya kötü bir şey olursa vb.) kaygı duyması ve tedirginlik içinde olması halidir. Panik atak bu kaygılı duyguların kısa sürede yoğun yaşanması halidir. Bireyin kaygılı yapısının kaynağı araştırılmalı, hali hazırda kaygıyla olan ilişkisi irdelenmeli, güncelde hala kaygılanmasına sebep olacak faktörler tespit edilmeli. Korku duygusu törpülenmeli, hayır deme yetisi geliştirilmeli, duygu ve düşünceleri içe atmaması; paylaşabilmesi için pratikler yapılmalı.

Terapist – Danışan Uyumu

Panik ataklarıyla baş edemeyen, hayatı zindan olan, yaşamdan tat alamayan ve üstesinden gelemeyen bireyler psikolojik danışma alma yolunu seçiyor. Çaresizlik ve karamsarlık duygularının içinde bulunan birey “bu rahatsızlığı hiçbir zaman yenemeyeceğim”, “tüm hayatım boyunca bununla yaşayacağım” gibi illüzyonlara kanabiliyor. Durumu ne kadar ağır ve vahim olursa olsun hiçbir insan bu rahatsızlıkla yaşamak zorunda değil. Çünkü doğru adımlarla, doğru mentaliteyle ve psikoeğitimle panik atak üzerinde hakimiyet kurmakta elimiz güçlü. Terapist ve danışanın kimyasının uyuşması, danışanın iyi olacağına yönelik inanç ve umut beslemesine vesile olur. Bu sebeple panik atak desteği için uygun psikolog seçmek önemli bir unsurdur.