Çocuklarda Dikkat Eksikliği Bitkisel Tedavisinde Göz Önünde Tutulması Gerekenler

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Bitkisel Tedavisinde Göz Önünde Tutulması Gerekenler
Çocuklarda Dikkat Eksikliği Bitkisel Tedavisinde Göz Önünde Tutulması Gerekenler

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Bitkisel Tedavisi

Hoşgeldin. Dikkat eksikliği bulunan bir çocuk anne-babası isen ve çocuğun için daha iyi ne yapabilirim diyorsan bu sayfada olmanı anlıyorum. Yazıma ”hoşgeldin” diye başladım çünkü nasıl zor durumlarda olduğunu/olduğunuzu tahmin edebiliyorum; seninle aynı durumda olan yüzlerce danışanımdan yola çıkarak… Teşhis konuldu, ilaç tavsiye edildi. Fakat bu konuda kararsızsın çünkü ilaçlar hakkında birçok olumsuz şey duydun ve çocuğunu önemsiyorsun. tereddüttesin. Dolayısıyla alternatif bir çözüm yolu arıyorsun haklı olarak. Senelerdir DEHB çalışan biri olarak sana bir cevap olacağım.

Bitkisel Çözümlere Kalkışmadan İyi Araştır

Özellikle internet ortamında dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu için birçok kaynaktan bitkisel ”çözüm” tarzında içeriklere rastlıyorum. Bazıları kısmen doğru bilgileri almış, hala içeriklerinin bir kısmı yanlışlıklarla dolu. Birçoğu ise tamamen kopyala – yapıştıra dayalı etkisiz tavsiyeler. Acaba kaç ebeveyn bunların doğruluğunu sorgulamadan çocuklarına uygulamıştır, tahmin edemiyorum dahi…

Bitkiler elbette zararlı değildir tek bir şartla; miktarını ve sıklığını ayarladıkça. Her şeyin fazlası zarar. Doğada yetişen, tamamen organik olan bitkiler gereğinden fazla alındığında ilaçlardan dahi zararlı olabiliyor. Dolayısıyla bu tür bilgileri aldığın kaynaklarda alınması gereken miktar tarzında dozajla ilgili detay verilmediyse uzak durursan daha iyi olacaktır.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktiviteye Ne İyi Gelir

Vitamin mi, mineral mi, belirli bitkiler mi; ne iyi gelir? Hangi bitki neye yarar? Aşırı hareketliliği yani hiperaktivite boyutunu ne dinginleştirir, hangileri dikkati toplamada ve yoğunlaşmada işe yarar? Bunlara hakim olmak çocuklarda dikkat eksikliği bitkisel tedavisi için ilk şart. Neyi ne zaman kullanacağımızı biliyor olmamız lazım. Aksi halde yarardan çok boşa kürek çekmiş olabiliriz.

İlaç – Kullanan ve kullanmayan

Ebeveynlerin DEHB sahibi çocuklarına ilaç kullandırmak istememesinin en büyük sebebi yan etkileri. Onları anlamak mümkün. Çeşitli çevrelerde bu ebeveynlere orantısız eleştiriler ve yargılamalar görüyorum, üzülüyorum. Durumu çekmeyen, içinde bulunmayanlar istediği gibi konuşacaktır. İlacı kullanan/kullandırana da saygı duyacağız tersine de. Hali hazırda çocuğunda kilo problemleri olan ve görece zayıf çocuğunun ilaçla birlikte daha da iştahsız olması ve kilo vermesinin kaygılandırması sıradışı değil. Ya da hareketliliği azalan fakat öfke ve parlamaları gözle görülür artan çocukların anne babalarının yaşadığı soru işaretleri görmezden gelinmemeli.

Doğanın Yan Etkisi Olmaz; Doğru Kullanılırsa

Bitkisel tedavilerin kamuoyunda hak ettiği değeri görmesiyle beraber araştırılmalara girişildi. Çeşitli kaynaklardan ne neye iyi gelir öğrenilmeye çalışılıyor, güzel. Fakat neyin iyi geldiği kadar ne kadarının ve ne zaman kullanılması gerektiğinin de etkili olduğunu söyleyebilirim. Diğer yandan DEHB gibi çetin bir bozuklukta da her kişiden bilgi/tavsiye alınmaması gerekiyor. Bozukluğun 3 boyutu var. Bunlar ayrı ayrı da bulunabiliyor beraber de. Bütün faktörlerin ayrı ayrı ele alınıp sürece başlanmalı. Bitkisel destek sağlamaya niyetliyseniz ve yardım arıyorsanız, uzmanın bitkiler, vitaminler, mineraller hakkında ne denli bilgi sahibi olduğuna ve bunun yanında dikkat eksikliği ve hiperaktivite alanında da yetkin olduğuna dikkat etmeniz yerinde olacaktır. Sağlıcakla!