Çocuğumun Eli Dursa Ayağı Durmuyor

Çocuğumun Eli Dursa Ayağı Durmuyor
Çocuğumun Eli Dursa Ayağı Durmuyor

Hoşgeldin, sen de dikkat eksikliği ve hiperaktiviteye sahip çocuk ebeveyni isen başlık ilgini çekti eminim. Çocuk yetiştirmek zor zanaat kabul edersek DEHB ‘li çocuk yetiştirmek nasıl bir durum en iyi sen ve senin gibiler bilir. Evin içindeki problemler, okuldan gelen sorunlar, çocuğunla arandaki gerginlik, belki kızgınlıklar, bağırmalar ve pişmanlık…

Dur, sus, yapma diyorsun fakat devam ediyor. Bir müddet söz dinliyor gibi görünse de devam ediyor. Aslında bu durum senin çocuğuna özgü değil. Bu sitede yazılarımı okuyan ve seninle aynı deneyimleri  yaşayan birçok anne ve baba var.

Çocuğun  istenmeyen davranışların birçoğunu istemsiz, bozukluğun getirisi olarak dürtüsel şekilde gerçekleştiriyor. Tabii bir kısmını da alışkanlık, otorite boşluğu, rahatlık, yaptırım ve sonuç ile karşılaşmamış olduğundan da yapıyor olabilir. Her ne şekilde olursa olsun yapılacak birçok şey var.

Anne-babanın çocuğu yetiştirme tarzı, tutumu, sosyal desteği, bozukluk hakkında bilgisi çok büyük farklar yaratıyor. Ofisime ağlayarak gelen, ne yapacağını bilemez hâlde eli ayağına dolaşmış kadınlar süreç içinde donanıp baş etme becerileri edindikçe mutlu mesajlarını okumak beni çok sevindiriyor.