Bergama Öğrenci Koçu

Bergama Öğrenci Koçu
Bergama Öğrenci Koçu

Ülkemizde sınavlar ilkokuldan başlayarak öğrencinin hayatının büyük kısmını kapsar. Çok küçük yaşlardan itibaren uzun bir maratonun içine girilir ve çeşitli dersler/sınavlarla mücadele başlar. Tabir yerindeyse çocukluk ve gençliklerini yarış atı gibi geçirmek durumunda kalmaktalar. Sistem bunu dayatınca, biz rehberlere, ailelere ve en başta da çocuklarımıza adapte olmak kalıyor. Bazı şeyler ne kadar noksan ya da yanlış olsa da hayatın gerçekleri bizi bunlara ayak uydurmaya yönlendiriyor. Benim Bergama öğrenci koçu olarak hizmet vermem bu noktada başlıyor.

Öğrenciler, hayatlarını şekillendiren ve geri kalan yaşamlarını nasıl değerlendireceklerini belirleyen sınavlara hazırlanırken normal olarak kaygı altında bulunabiliyorlar. Bazı öğrencilerde bu kaygı düzeyi sağlıklı ve ateşleyici bir güç olarak kullanılırken, bazı öğrencilerde frenleyici, ketleyici, var olan potansiyelin kullanılmasını engelleyici seviyede bulunuyor. Bu patolojik kaygının minimum düzeyde tutulması, öğrenciye ekstra bir yük ve sınırlayıcılık getirmemesi için psikolojik destek ve profesyonel anlamda sınava yönelik rehberlik almaları hem aileler hem öğrencinin kendisi için hayati nitelikte.

Bu zorlu ve kritik yolda öğrencilerimizi yalnız bırakmak, onlara haksızlık etmek olur. Eğitim – öğretim hayatlarında çeşitli problemlerle yüzleşen öğrencilerin motivasyon, planlama, stres ve kaygı yönetimi, psikolojik destek alanlarında yanında olunduğu sürece daha başarılı oldukları görülmekte. Hayatlarındaki bu kritik dönemeçte başarılı olmalarını her veli ister, bekler. Gayet tabii hakkıdır da. Bu süreçte maddi manevi birçok kaynağı seferber etmekteler. Fakat velilerden ”ne yaparsam yapayım olmuyor” tarzı serzenişlere denk geliyoruz. Aslında imkan sağlama bakımından birçok örnekte gerçekten de yapılması gereken birşey kalmamış görünüyor evet. Fakat empati, motivasyon ve destekleyici faktörlerle öğrencinin yanında olmak, derslere ve sınava güdülenmesi konularında yetersiz kalınca başarı yakalanamıyor. Ben Bergama öğrenci koçluğu hizmetimle bu süreçte hem psikolojik hem sınav başarısı konularında performansı artırmada garanti veriyorum.
Hakkımda bilgi sahibi olmak isterseniz bu linke tıklayabilirsiniz.