Ayrılık Sonrası Psikolojisi

ayrılık sonrası psikolojisi
ayrılık sonrası psikolojisi

Ayrılık Sonrası Psikolojisi

İlişkiler, evlilikler nasıl güzel başlangıçlar hayata dairse hüzünlü sonların da hayata dahil olması kuralıyla bitebiliyor. Bu süreçte büyük acı duygusu hissedilebiliyor, bunun yanısıra öfke, nefret, yarım kalmışlık, özlem, intikam gibi duygular da sık sık seyredebiliyor. Ayrılıktan sonra ne yapmalı? , Ayrılık sonrası neler olur? merak ediliyor.

Ayrılığın nasıl geliştiği çok önemli. Eğer taraflardan biri sessizlikle, nokta koymadan bitirmişse diğer taraf çok fazla acı içinde oluyor. Bunun sebebi zihnimizin bitmemiş olayları / olguları döndürüp durup tekrar tekrar işlemek istemesi. Sürekli zihne düşen düşünceler, neden onu öyle yaptı? Neden bu böyle oldu? Ben şurda şunu dedim ondan mı öyle yaptı? gibi kişinin hem partneri, hem ilişkiyi hem de kendini sorgulama hali süreğen bir hal alır ve yorucu olur. Birey okul, iş, arkadaşlık, sosyallik gibi yaşamının çoğu alanında işlevselliğini kaybeder. Birçok şey ağır gelir ve sıkışmış/bunalmış hisseder.

Bir tarafın tam noktalamadan ilişkiyi bitirmesi öteki tarafa devam yönünde umut da aşılamış olur. Dolayısıyla tekrar döner mi? Hala seviyor mu acaba? gibi belirsizliklere itmiş olur. Soru işaretleri birbirini kovalar. Bu sebeplerden ilişki eğer bitirilecekse her şeyin konuşulup net bir şekilde noktalama davranışıyla sonlandırılması sağlıklı olur.