Narsist Neden Aldatır?

narsist neden aldatir
narsist neden aldatir

Narsistik yapıya sahip kişilerin partner / eşlerine çok da dürüst olmadığını, sadakat konusunda zaaflarının bulunduğunu, tek eşlilikte sıkıldıklarını, başka başka kişilere yelken açtıklarını söyleyebiliriz. Partnerler tabii bu tür sıkıntılara maruz kaldıklarında anlam veremiyorlar, partnerlerinin neden aldattığı – ihanet ettiğini anlayamıyorlar. Bu yazımızda narsist kişi neden aldatır sorusuna yanıt verip bireylerin anlamlandırma çabalarına katkıda bulunuyoruz.

Öncelikle bilmeniz gerekir ki kendinizi suçluyor ve yetersiz hissediyorsanız aldatılma olaylarında sizinle ilgili hiçbir sıkıntı bulunmayabilir. Biliyoruz ki herşey yolunda gitse, cinsel yaşam çok renkli de olsa narsist bireyler aldatmaya yine yönelebiliyor. Bu sizinle değil, onun ihtiyaçlarıyla alakalı bunu aklınıza yazmanız şart. Her narsist aldatır diyemeyiz fakat bu tür kişilikler kendilerine çoğu şeyi hak görmeleriyle tanındıkları için partnerleri dışında biriyle de birlikte olma / cinsellik yaşama gibi davranışları normalleştirebiliyorlar.

  • Narsist; sevilmeye değer olduğunu kanıtlamak için bu tür heyecanlara kendini sokabilir. Ne kadar kendine güvenen, gözü pek, kendiyle barışık gibi görünse de narsistler diplerde sevilmiyorum inancı barındırmaya müsaittirler. Partneriyle de işler iyi gitmiyor, tartışmalar ya da geçimsizlikler oluyorsa kendisinin sevilmeye layık olduğunu kanıtlamak için 3. şahıslara yönelecektir. “Bak gördün mü beni sevenler var, demek ki sorun bende değilmiş” gibi bir kanıt çabası da bulunabiliyor. Bu tür durumlar kulağa çok saçma ve çocuksu gelse de narsistlerle ilgili konuşuyorsak şaşırmamalıyız.
  • Diğer bir narsistlerin neden aldattığı ile ilgili inceleyeceğimiz madde çocukluğunda alamadığı sevgiyi, ilgiyi, önemsenmeyi telafi etme çabası diyebiliriz. Bu öyle bir eksikliktir ki asla doldurulamaz, sonu gelmez. Büyük bir boşluktur ve ne partner ne de 3. şahıslarla girdiği ilişkide bu boşluğu kapatamaz. Bir taraftan doyumsuzluk kelimesi bu konuyu en iyi açıklayan kelimedir. Kimle ilişki yaşadığı, kaç kişiyle yaşadığı mühim değildir. Çünkü tamam olma haline kavuşamayacaktır. Ne denli haz veren arzuladığı ilişkiler yaşarsa yaşasın o boşluğu dolduramadıkça yeni yüzlere yelken açacaktır. Bunu bertaraf etmenin tek yolu narsistin kendi geçmişindeki eksiklikleri görebilmesi ve kabul edebilmesidir.
  • Narsistlerin skor yapma amacıyla aldattıklarını söyleyebiliriz. Skor yapmakla ne demek isteniyor şöyle ki; bir spor müsabakasında sayı atmak, gol atmak mühim. Ne kadar çok gol atılırsa o kadar farkla kazanılmış olur. Narsist de aynı anda birçok kişiyle birlikte olmak, belli bir sayıyla yetinmemek hep daha fazlasını istemek, sayıyı artırmaya uğraşır hatta bununla övünür. “Bakın kaç kişiyle konuşuyorum, sevişiyorum” tarzında bir kanıtlama çabası vardır. Genellikle bu tür ilişki arayışında daha çok bedensel, cinsel bir amaç olur. Duygular ve bağlılık geliştirilmez.
  • Narsistler çokeşliliği, aldatmayı kendine hak görebilir. Örneğin eşine yönelik cinsel anlamda çabası olmaz, başka biriyle aldatır; ortaya çıktığında da “bizim güzel bir cinsel beraberliğimiz yok” açıklamasıyla aldatma davranışını temize çıkarmaya çalışır. Aldattım ama niye aldattım gibi bir tutumdadır. Hem suçlu hem güçlü denilen durum tam olarak budur.
  • Narsistler pek bilinmese de belli başlı bağlanma nesnelerine tutunurlar ve bunlara bağımlılık geliştirirler. Kimileri alkol, kimileri işkoliklik, kimileri cinsellikle haşır neşirdir. Evli olup evliliğinde sorun olmasa dahi, mutlu bir eş ilişkisi sürdürse de 3. kişilere yönelmesini durdurmayabilir. Patolojik bir hâlde dürtüsel olarak aldatmaya yönelir.
  • Bu tür kişilikler partner / eşlerine zulmeder, değersizleştirir, sevgi – ilgisini esirger, eleştirir. Bütün bunların yanında da onu suçlar. Hayatındaki sorunlarla ilgili onu sorumlu tutar ve kendini uzaklaştırır. Narsistler de duygulara ihtiyaç duyar; evin içindeki eşiyle sıcak bir ilişkide olamayan narsist dışardaki karşı cinse yönelir. Tanıştığı kişilere evliyse ve evliliğini saklamıyorsa “mutsuzum” izlenimi verir. Eşini kötüler. Ayrılacağım, boşanacağım yalanları atabilir. Manipülasyonu, avına düşürdüğü kişilere de uygular.