Narsist Değişir Mi, Narsist Nasıl Değişir

narsist değişir mi, narsist nasıl değişir
narsist değişir mi, narsist nasıl değişir

Narsist Değişir Mi – Narsist Nasıl Değişir

Narsist değişir mi? Bir narsistle birlikte olan kişilerin merak ettiği soruların başında gelir. Eğer bir narsisistik kişilik bozukluğu barındıran biriyle birlikteyseniz yaşamınız çoğu alanda zorlu geçer. Partnerinizin neden öyle davrandığına anlam veremezsiniz, iki gün iyi üçüncü gün kötü olur, tükenirsiniz. Belli bir noktadan sonra artık bu böyle gitmez düşüncesiyle partnerinizin değişip değişmeyeceğini merak edebilirsiniz. İzmir psikolog hizmetimiz ile bu yazımızda tam da buna cevap veriyoruz.

Değişim Derken

Narsisizm bilindiği üzere bir kişilik bozukluğudur. Hastalık olmadığı ve kişilikle alakalı olduğu için tam bir tedavisi yoktur ve tam anlamıyla değişim mümkün değildir. Fakat eğer narsist, farkındalıklar geliştirerek “kendinde bir hata görmeme” illüzyonundan çıkarsa, kendini kandırmaktan vazgeçebilirse, suçlamak yerine dikkatini içe çevirip kendisini sorgulamaya başlarsa kişiliğiyle alakalı birçok yönü geliştirebilir. Farkındalıklar ve kendisini çalışmalar ne denli yoğun ve ciddiyetli olursa gelişim de o kadar hızlı ve yüz güldürücü olur.

Yaygın Görüşe Katılmıyoruz

Birçok psikoloji, psikiyatri ve danışmanın görüşüne göre narsistler değişmez ve düzelmez. Bu görüş çok katı olup insanı anlamaktan uzaktır. Biliyoruz ki bireyler yaşam gidişatı içinde büyük değişimler geliştirebiliyorlar. Bunlar travmatik durumlara maruz kalmakla, kayıplarla, büyük üzüntü döngüleriyle, çocukluğun masaya yatırılıp savunma mekanizmalarının bulunup üstüne gidilmesiyle olabiliyor. Kimi 45 yaşında bambaşka biri olmaya başlıyor, kimi yaşamının gidişatını sorgulayıp neyi neden yaptığını düşünerek bulabiliyor. Evet narsisistik kişilik bozukluğu tam manasıyla değişmeyebilir fakat kişiliğin belli yönleri üzerinde çalışılıp törpüleme yapılabilir. Bu da hem kişinin kendisine hem yakın çevresine olumlu olarak yansır.

Narsist Bireye Yaklaşımda Dikkat Edilmeli

Narsist birey, suçlanma ve yerilme taraflarından sonsuz korkar. Dolayısıyla üslubunuz sert ve suçlayıcı ise hiç şansınız yok. Gerek terapi almaya ikna çabanız olsun gerek beklenti/şikayetlerinizi iletmek olsun diliniz sert olmamalı, baştan kaybedersiniz. Narsist bireyle alakalı görüşlerinizi ılımlı ve dikkatle iletirseniz, kişi de komplekslerine rağmen tetiklenmeden eleştiriye açık haldeyse hoş diyaloglar ve gelişmeler gözlenebilir. Bilmemiz gerekir ki bu güne kadar yaşamış milyonlarca narsistle yaşamış olan eşler, çocuklar, kardeşler, arkadaşlar var. Bu kişiler narsist bireylerle bir şekilde baş ettiler ve yıpranmayı minimuma indirdiler. Herşeyden önce mağdur ve kurban rolünden çıkılmalı ve eğer mecburen ya da isteğe bağlı olarak narsist ile yaşama devam etme kararı alınıyorsa “neler yapabilirim, nasıl baş edebilirim” mentalitesi oluşturulmalı.

Partner Değişirse Narsist Değişir

Narsistler istedikleri gibi davranacaklarına inanır. Davranışlarını ve düşüncelerini eksiksiz, hatasız doğru kabul ederler. Bu şekilde kendilerine hak gördükleri şeylere partner göz yumarsa, alttan alırsa, kolayca affederse narsistin sorunlu tutumlarını pekiştirmiş olur. Fakat partner güçlenir ve pozisyon olarak daha sağlam bir evreye geçebilirse narsist ilk etapta bunu tehlike olarak algılasa da uyumlanmak zorunda kalacaktır. İster istemez davranışlarını, gaddarvari yaklaşımlarını törpülemek zorunda kalacaktır.

Narsist suistimal, ilişkiler, kendini tanıma ve geliştirme ile ilgili destek ihtiyacı hissediyorsanız sitemizden iletişim bölümünden bize ulaşabilir ve üstünüzdeki toksik etkileri atabilirsiniz.